404 Not Found Avokádo recepty - Zdravé omlazení
Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Avokádo a recepty z něj

Je to tučné, ale skvělé a zdravé? Co to je? 

Avokádo je ovoce, víte to?

Avokádo je opravdu ovoce, které je označováno jako máslová hruška či máslo pralesa. Již staří Mayové a Aztékové je uctívali jako zázračné plody. Nejenom obsah hodnotných a zdraví prospěšných tuků je příčinou tohoto označení. Obliba tohoto ovoce v současnosti roste, ale není to stále dost. Avokáda se konzumují syrová – samotná, do salátů, používají se na přípravu různých krémů, dipů či pomazánek.  Svou slávu po celém světě získalo mexické guacamole. Použití při tepelné úpravě by mělo být krátké, aby dužina nezhořkla. Při nákupu vybírejte pěkně vyzrálé, mají lahodnou máslovou chuť. Právě ty se hodí k okamžité spotřebě. Tvrdé avokádo nechte doma dozrát při pokojové teplotě.

Avokádo

Avokádo - jak prospívá našemu zdraví

Avokádo se od většiny ovoce liší. Nemá sladkou chuť a v porovnání je jeho energetická hodnota mnohem vyšší, ve 100 g obsahuje až 936 kJ (223 kcal). Téměř z 95 % se na ní podílí tuky. I když tomu nebývalo vždy, dnes je obecně známo, že se jedná především o tuky, které prospívají našemu zdraví.  Jedná se převážně o mononenasycené tuky, omega-9 nenasycené kyseliny, které jsou obsaženy mimo jiné v olivovém oleji, makadamovém oleji nebo ve skořápkových plodech. Význam mají zvláště v prevenci kardiovaskulárních onemocněních. Pozitivně ovlivňují hladinu krevních lipidů (cholesterolu), především typu LDL (cholesterol spojený s lipoproteiny s nízkou hustotou, tzv. špatný cholesterol).  Tyto tuky tvoří základ středomořského jídelníčku, který bývá dáván za vzor zdravého stravování. V menším množství avokádo obsahuje také bílkoviny a sacharidy, vody průměrně 65 %. Je skvělým zdrojem vlákniny, zvláště rozpustné. Z minerálních látek má nejvíce draslíku, hořčíku, železa, bóru aj., z vitamínů foláty, vitamín A, vitamín E, vitamín B6, karotenoidy (ß-karoten, æ-karoten). Draslík hraje v organismu zásadní roli při udržování rovnováhy tekutin, elektrolytů a pravidelný rytmus srdce. Mezi další bioaktivní látky, které jsou v avokádu obsaženy, patří lutein, xeaxantin, ß-sitosterol. Právě obsah mnoha antioxidantů chrání tuk v tomto ovoci proti žluknutí.

Avokádový koláč

Rozpis na formu o Ø 26 cm (12 porcí) Nutriční hodnota 1 porce
250 g celozrnné mouky 620 kJ (148 kcal) 
80 g řepkového oleje na těsto 5 g bílkovin
100 ml vody 7 g tuků
Sůl 16 g sacharidů
50 g řepkového oleje na náplň  
1 pórek (cca 300 g)  
2 avokáda  
bazalka  
200 ml smetany 12%  
2  ricotty (500 g)  
1 vejce  
100 g tvrdého sýra (Eidam, Gouda, Parmezán…)  

Avokádový koláč

Pracovní postup:

Z mouky, soli, oleje a vody vytvoříme těsto. Těsto natvarujeme na dno koláčové formy. Pečeme cca 15 minut ve vyhřáté troubě na 180 °C. Po upečení necháme zchladnout.  Během pečení si připravíme náplň. Na pánvi si rozehřejeme olej, přidáme najemno nakrájený pórek a orestujeme, zalijeme smetanou a prohřejeme. Avokádo omyjeme, plod kolem pecky podélně rozkrojíme a obě půlky otáčivým pohybem od sebe oddělíme, vyjmeme pecku nebo ji opatrně vykrojíme kuchyňským nožem. U zralých plodů lze dužinu vydlabat lžící a u pevného odstraníme slupku škrabkou na zeleninu. Avokádo nakrájíme na malé kousky. Z jedné půlky avokáda nakrájíme měsíčky, které použijeme na ozdobu vrchní části koláče. V míse si připravíme náplň. Veškeré ingredience – ricottu, na oleji orestovaný pórek, avokádo, vejce, nastrouhaný sýr, nasekanou čerstvou bazalku - smícháme dohromady a ochutíme solí.  Náplň dáme do koláčové formy na upečený základ.  Vrchní část koláče ozdobíme měsíčky avokáda. Pečeme cca 15 minut ve vyhřáté troubě na 180 °C. Po upečení vypneme troubu. Koláč posypeme malým množstvím nastrouhaného sýra a necháme ho rozpustit. Sýr nezapékáme, ale necháme rozpustit v teplé troubě.

Avokádový koláčAvokádový koláčAvokádový koláč

Guacamole

Rozpis na 4 porce Nutriční hodnota 1 porce
1 avokádo  620 kJ (148 kcal) 
2 jarní cibulky 5 g bílkovin
3-4 stroužky česneku 7 g tuků
chilli paprička (podle chuti) 16 g sacharidů
sůl   
čerstvě namletý pepř  
čerstvý koriandr  
limetková šťáva
 
opečený toust, rozpečený chléb, tortillové lupínky nebo listový salát   

Pracovní postup: 

Avokádo omyjeme, plod kolem pecky podélně rozkrojíme a obě půlky otáčivým pohybem od sebe oddělíme, vyjmeme pecku nebo ji opatrně vykrojíme kuchyňským nožem. U zralých plodů lze dužinu vydlabat lžící a u pevného odstraníme slupku škrabkou na zeleninu. Avokádo, které je dobře vyzrálé, vidličkou rozmačkáme a společně s jemně nakrájenou cibulkou, prolisovaným česnekem, čerstvě nasekaným koriandrem, chilli papričkou jemně nakrájenou, pepřem a vymícháme. Podáváme na opečeném toustu, na listu salátu nebo s tortillovými lupínky.

GuacamoleGuacamoleGuacamole

Mexické gazpacho

Rozpis na 4 porce Nutriční hodnota 1 porce
1 avokádo 620 kJ (148 kcal) 
limetka 5 g bílkovin
3 rajčata 7 g tuků
1 salátová okurka 16 g sacharidů
1 zelená paprika  
2 jarní cibulky  
4 stroužky česneku  
čerstvá petrželka  
čerstvá bazalka  
2 lžíce olivového oleje extra virgin  
sůl, pepř  

Pracovní postup: 

Avokádo omyjeme, plod kolem pecky podélně rozkrojíme a obě půlky otáčivým pohybem od sebe oddělíme, vyjmeme pecku nebo ji opatrně vykrojíme kuchyňským nožem. U zralých plodů lze dužinu vydlabat lžící a u pevného odstraníme slupku škrabkou na zeleninu. Avokádo v míse zakapeme limetkovou šťávou. Rajčata oloupeme (rajče spaříme vařící vodou a oloupeme), nakrájíme na malé kousky, salátovou okurku oloupeme a nakrájíme nadrobno, papriku očistíme, zbavíme semínek a nadrobno nakrájíme, cibulku a česnek nadrobno nasekáme, stejně tak čerstvou petrželku a bazalku. Všechny ingredience s olejem a vodou (0,5 l) rozmixujeme, osolíme a opepříme. Necháme vychladnout, dáme do ledničky a podáváme.

Mexické gazpachoMexické gazpacho

Dobrou chuť!

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

„Jen myšlenka na borůvky ve mně probudí chuť na alespoň malé sousto borůvkového koláče. Ta pravá chuť přichází pravidelně, každé léto – cca v polovině července.“ 

Maliny se staly mojí vášní asi před pěti roky. Od té doby se těším, až přijde jejich čas a budu plánovat jejich lov, respektive sběr. Chodit na maliny do lesa je dobrodružství. Přijdete na místo, které bylo v předcházející sezóně velmi štědré, a kde nic tu nic. Nezbývá než se poohlédnout o kus dál. Při samotném sběru je důležité nezpanikařit a nebýt hamižný.

Každý rok se těším na první jahody, ty moravské na trhu a ty české na zahradě. Dozrávání závisí na klimatických podmínkách, tak mi občasné přesuny z východu na západ vyhovují. Prodlouží se tak má sezóna vůně a chutě čerstvých jahod. 

 

 

Své obdivovatele, ženy i muže, si meruňky získaly širokou škálou chutí - od nakyslé až po lahodnou sladkou chuť. Jsou vhodné pro přípravu sladkých dezertů, marmelád, přílohy k masům, např. meruňkového chutney (čatní) nebo dokonce kvalitní meruňkovice. 

 
Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace