Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Batáty - recepty

Batáty neboli sladké brambory patří mezi nejstarší druhy zeleniny. K nám se z Ameriky dostaly dokonce ještě mnohem dříve než brambory, se kterými jsou často spojovány. Je jich mnoho druhů, ale nejčastěji se můžeme setkat s odrůdami s bílou dužinou a světle hnědou slupkou nebo s červenou slupkou a lososově zbarvenou dužinou. 

Záměnou pravých brambor za takto zbarvené hlízy můžeme u běžně připravovaných pokrmů docílit zcela neokoukané podoby. Batáty sice nemají s pravými bramborami nic moc společného, ale jejich využití v kuchyni je obdobně všestranné. Jsou výborné jako příloha k masu, rybám, zvěřině nebo na přípravu zcela bezmasého pokrmu. Rozhodně stojí za to je zařadit do vašeho rodinného menu.

Batáty

Tyto sladké brambory obsahují ve 100 g 277 kJ (66 kcal). Energetická hodnota je dána přítomností bílkovin, lipidů a sacharidů. V porovnání s bramborami je mírně vyšší.  Sladká chuť je dána obsahem jednoduchých sacharidů – fruktózy, glukózy a sacharózy. Mezi látky obsažené v batátech, které prospívají zdraví, patří: antioxidanty ze skupiny karotenoidů, zejména provitamin ß-karoten, které dodávají hlízám jejich lososovité zbarvení. Dále jsou to vitamín A, vitamín C a vitamín PP, B1, B2, srdci prospěšný draslík, méně pak vápníku. Obsah quercetinu zvyšuje biologickou hodnotu batátů. Jde o přirozeně se vyskytující se chemickou látku patřící mezi flavonoidy.  Je to silný antioxidant a má protizánětlivé účinky. U lidí s jeho vyšším příjmem je dáván do souvislosti se snížením krevního tlaku, zlepšením kardiovaskulární kondice, ochraně spermií a snížením rizika rakoviny slinivky břišní. Dalším důvodem pro jejich konzumaci je obsah vlákniny a to jak nerozpustné tak rozpustné včetně zdroje pektinu, který významně ovlivňuje hladinu lipidů v krvi.

Batáty

Batáty recepty

 

Batátová polévka s jarní cibulkou a opečeným toustem

Rozpis pro 4 osoby Nutriční hodnota 1 porce
40 g oleje 1500 kJ (358 kcal)
4 jarní cibulky s natí 6 g bílkovin
2 (700 g) batáty 15 g tuků
2 (200 g) mrkve 48 g sacharidů
Zeleninový vývar  
Sůl, pepř  
50 ml 12% smetany (není nutná)  
4 toustové chleby  

Pracovní postup:

Na oleji orestujeme nasekanou jarní cibulku společně očištěnou a na kolečka nakrájenou mrkví a na kostky nakrájenými batáty. Opepříme, osolíme. Zalijeme domácím vařícím zeleninovým vývarem nebo vodou, abychom zkrátili dobu přípravy. Vaříme do změknutí cca 15 minut. Měkkou zeleninu důkladně prolisujeme za pomoci ponorného mixéru. Zjemníme smetanou a případně doplníme vývarem pro docílení správné konzistence. Před podáváním posypeme nasekanou natí z jarní cibulky a doplníme opečeným toustem.

Batátová polévka s jarní cibulkou a opečeným toustemBatátová polévka s jarní cibulkou a opečeným toustemBatátová polévka s jarní cibulkou a opečeným toustem

Batáty jako příloha - Batátové pyré 

Rozpis pro 4 osoby Nutriční hodnota 1 porce
3-4 (1 kg) batáty 1000 kJ (238 kcal)
1 menší cibule 4 g bílkovin
3-4 stroužky česneku 3 g tuků
Sůl 48 g sacharidů
Koriandr   

Pracovní postup: 

Ve vařící osolené vodě uvaříme batáty. Pokud je nakrájíme na menší kousky, jejich úprava trvá cca 15 minut. Pokud vaříme batáty vcelku (záleží na jejich velikosti) bude trvat výrazně déle, až 45 minut. Tato úprava je šetrnější. K vařícím batátům přidáme stroužky česneku a cibuli vcelku. Měkké batáty scedíme a prolisujeme (i s cibulí a česnekem) a nasekaným koriandrem. Případně zředíme vývarem vzniklým vývarem a vymícháme hladké husté pyré. Podáváme jako přílohu k masu.

Batátové hranolky

Rozpis pro 4 osoby Nutriční hodnota 1 porce
1 kg batátů 1260  kJ (315 kcal)
2 jarní cibulky i s natí 4 g bílkovin
4 lžíce oleje 10 g tuků
Pepř, sůl, čerstvý koriandr 48 g sacharidů

Pracovní postup:

Batáty omyjeme a oloupeme. Nakrájíme do tvaru hranolek. Pozor - batáty jsou velmi tvrdé. V míse dochutíme – solí, pepřem, čerstvým koriandrem, nasekanou jarní cibulkou a olejem. Připravíme si plech s pečícím papírem. Na papír naskládáme batátové hranolky a pečeme v rozehřáté troubě na 200 °C cca 20 minut. Podáváme jako přílohu nebo samostatně s dresinkem podle chuti.

Batáty jako příloha - Batátové hranolkyBatáty jako příloha - Batátové hranolky

Pečené batáty s kořenovou zeleninou a bramborami

Rozpis pro 4 osoby Nutriční hodnota 1 porce
400 g batátů 1350 kJ (321 kcal) 
400 g brambor 7 g bílkovin
100 g červené řepy 10 g tuků 
100 g mrkve 50 g sacharidů
100 g petržele  
40 g cibule  
40 g česneku  
40 g oleje  
Tymián  
Pepř, sůl  

Pracovní postup:

Omytou a očištěnou zeleninu nakrájíme na podobně stejně velké kusy a naskládáme na plech s pečícím papírem. Červenou řepu je nutné uvařit dopředu. Zeleninu opepříme, přidáme snítky tymiánu a pokapeme olejem. Pečeme při 200 °C cca 30 minut. Podáváme jako přílohu nebo samostatně.

Pečené batáty s kořenovou zeleninou a bramboramiPečené batáty s kořenovou zeleninou a bramboramiPečené batáty s kořenovou zeleninou a bramborami

Batátový nákyp s brokolicí 

Rozpis pro 1 osobu / 1 zapékací miska Nutriční hodnota 1 porce
1 (200 g) batát 2 400 kJ (571 kcal)
1 (100 g) brambora 25 g bílkovin
100 g brokolice 22 g tuků
1 vejce 67 g sacharidů
50 ml smetany 12%  
Sůl, pepř  
Medvědí česnek  
10 g másla na vymazání formy  

Pracovní postup:

Batáty a brambory uvaříme ve slupce do měkka. Oloupeme. Nakrájíme na kolečka. Brokolici omyjeme a spaříme. Nakrájíme ji na menší kousky. Vymažeme si zapékací misku máslem. Vrstvíme batáty, brambor a brokolici. Batáty tvoří první a poslední vrstvu. Jednotlivé vrstvy průběžně pepříme, solíme a prokládáme nasekaným medvědím česnekem. Zalijeme smetanou, ve které rozšleháme vejce. Vložíme do rozehřáté trouby a zapékáme při 180 °C cca 40 minut. Můžeme podávat přímo z misky nebo vyklopíme na talíř. Výborný je doplněný osvěžujícím salátem.

Batátový nákyp s brokolicí Batátový nákyp s brokolicí Batátový nákyp s brokolicí Batátový nákyp s brokolicí

Dobrou chuť!

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Nevyužít červenou řepu pro přípravu salátu by byl hřích. Už jen její pronikavá barva doplní nejeden pokrm. 

Typická chuť cukety nám poskytuje rozsáhlé možnosti jejího využití v kuchyni. Výhodou cukety je, že obsahuje velké množství vody. Nízkoenergetická potravina je na světě (je jí hodně a má málo kalorií).

Mangold je listová zelenina, která se objevovala v jídelníčku obyvatel Středomoří již před více než dvěma tisíci lety. I dnes je typickým druhem zeleniny středomořské stravy. Obsah nutričně hodnotných látek ho řadí mezi top zeleninu, proto mu dopřejte místo i ve vašem jídelníčku a využijte každé příležitosti mangold získat.

Červená řepa není tradiční potravinou české kuchyně, přesto si získává stále více obdivovatelů.  Její zbarvení nabádá k širokému a celoročnímu využití a zatraktivnění rodinného jídelníčku. Oblíbenost zvyšuje i její vysoká nutriční hodnota, která je dána obsahem minerálních látek, betainu, kyseliny listové a dalších vitamínů. 

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace