Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Kdo je psycholog a co je psychoterapie?

Zdravím všechny příznivce těchto stránek. Každý člověk se občas dostane do situace, kdy potřebuje pomoc druhých – ať už je to bolavý zub, rozbité hodinky či cokoliv jiného. Jsou však obory, kde najednou znejistíme, neboť… Mezi takové služby patří právě psychologická, psychiatrická a terapeutická péče. Cílem tohoto článku je objasnit novou, psychologickou a terapeutickou službu.

Kdo je psycholog a co je psychoterapie?

Na úvod je důležitá orientace v základních pojmech:

  • PSYCHOLOG je absolvent např. filozofické či pedagogické fakulty, který se zabývá diagnostikou, poradenstvím či psychoterapií.
  • PSYCHIATR je absolvent lékařské fakulty, který řeší kromě výše uvedeného i to, jaké léky jsou pro pacienta v jeho situaci vhodné.
  • DIAGNOSTIKA je práce s různými diagnostickými nástroji, testy, dotazníky, které se vyhodnocují a na jejichž základě je klientovi určena diagnóza.
  • PORADENSTVÍ je takové působení odborníka, kdy je klient zdráv, ale v tomto období řeší určité životní situace, v nichž se pomalu přestává orientovat..např. vztahy s rodiči, dětmi, partnerské krize, rozvod, ztrátu zaměstnání apod.
  • PSYCHOTERAPIE se využívá u jedinců, kteří se dostali do náročnější situace, někdy i nečekané ,a cílem je postupná změna osobnosti, resp. její návrat zpět ke zdraví. Zde se často spojuje právě spolupráce psychiatra, který určí diagnózu, s psychologem. Tento mívá pro klienty většinou větší časový prostor na práci.

Dalšími spolupracujícími profesemi bývají neurologové, učitelé, pedagogové apod.

Pokud jde o samotnou psychologii, lze se setkat s psychologem klinickým, např. v psychiatrické léčebně, dále fungují školní psychologové, psychologové a terapeuti v manželských a rodinných poradnách. Toto vzdělání se výborně uplatňuje v personalistice, marketingu, v pedagogice, při práci s nezaměstnanými, při zvyšování sebevědomí.

Pro orientaci uvádím některé druhy psychoterapií:

Racionální (zaměřená na logické myšlení klienta), sugestivní a hypnotická, relaxační a imaginační (využívá svalovou relaxaci, soustředění a řízené představy) autogenní trénink, nácviková terapie, kognitivně-behaviorální, psychoanalýza, rodinná terapie, skupinová, manželská, transakční analýza, dramaterapie, arteterapie, muzikoterapie a jiné. Bližší vysvětlení si lze vyhledat  prostřednictvím literatury či internetu.  Každý jsme originální osobnost a i terapii si zvolíme takovou, která vyhovuje našemu nastavení.

V poslední době, podobně jako lékaři, i psychologové a terapeuti začínají využívat možnosti alternativní medicíny – homeopatii, kineziologii, automatickou kresbu a podobně. Mám s tímto osobní zkušenost a výborně se tyto oblasti doplňují.

Délka sezení bývá většinou pro zmapování 1,5 - 2 hodiny při prvním sezení a následně je vše otázkou dohody a závažnosti situace. Základem bývá samozřejmě rozhovor a pak záleží na povaze klienta a jeho potřebě se v daný moment doslova „vypovídat“.

Profesionál samozřejmě zachovává profesionální a individuální přístup, řídí se etickým kodexem a je diskrétní.

Proč bych měl všechno zvládnout sám?

Mnoho lidí odkládá návštěvu odborníka často z důvodů „přece to zvládnu sám“, „jsem přece normální“, „co by tomu řekli lidi, že chodím k psychologovi“.

A přitom je obecně známo, že právě ti, kteří dosahují v životě velkých úspěchů,  tyto odborníky navštěvují, aby si ujasnili některá svoje rozhodnutí, zorientovali se na životních křižovatkách, přeskládali si žebříček hodnot či prostě a lidsky přijdou se slovy „vůbec nevím, co dál“…..Další oblastí, kde si nevíme rady, jsou lidé kolem nás – jak se domluvit s manželem, dětmi, vedoucím v práci.

Hodně opakovanou chybou bývá, že se s výše uvedeným svěřujeme kamarádce, matce, někdy téměř každému, kdo je okolo, neboť jsme tím přesyceni..jenže jednak to negativní na toho dotyčného nasypeme a pokud je to člověk, který nás má rád, není objektivní a navíc si s tím neumí poradit..Takže se v závěru trápíme my a ještě on, neboť nám neumí poradit.

Proto doporučuji obrátit se na profesionály.….

Co však považuji za důležité je, že by  mi jako klientovi měl příslušný odborník vyhovovat jak svojí osobností, tak i způsobem, jakým pracuje. A já sama za sebe dávám na osobní doporučení a intuici.
Takže, milé dámy i pánové,  buďte opět sami sebou, nechtějte zachránit všechno a všechny a využijte i Vy tuto profesi k návratu k sobě, ke klidu a spokojenosti.

  • veruli79

    Musím z vlastní zkušenosti říct, že odborná pomoc je skvělá věc a je škoda, že je lidmi často chápána, jako něco divného.

    veruli79  |  17. 04. 2015, 08:31  |  Reakcí: 2  |  Reagovat  |  Zobrazit všechny reakce  |  URL příspěvku
    • Re: veruli79

      Naprosto souhlasím! Osobně pak před nejrůznějšími "rádobyporadci" dávám přednost odborníkům z oblasti psychoterapie.

      Calamity J.  |  20. 04. 2015, 08:36  |  Reagovat  |  Zobrazit všechny reakce  |  URL příspěvku
      • Re: veruli79

        Ano, určitě souhlasím. Bohužel těch rádoby poradců je pořád víc než kvalitních psychoterapeutů.

        kalimero  |  29. 04. 2015, 18:26  |  Reagovat  |  URL příspěvku

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Komunikace znamená jak, komu a co říkám. Do toho patří jak slova, tak řeč a jazyk těla. 

Většina lidí se občas dostane do náročné životní situace (rozvod, rozpad vztahu, nečekané ukončení pracovního poměru), která trvá několik měsíců či let a je dobré mít určité opěrné body, jež nám pomohou tímto obdobím lépe projít. Nabízím několik praxí osvědčených rad. Dají se použít jak při řešení života osobního, tak pracovního.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace