Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Tenisová hodina krok za krokem pro začátečníky i pokročilé

„To už je pro mě pozdě,“ slyšela jsem od své o 10 let mladší známé. Svěřovala jsem se jí s obavami ze své první tenisové hodiny. Nejen mé obavy byly zbytečné, ale hlavně její pochybnost, že se s tenisem nedá začít těsně před 40 nebo dokonce po 40.

Přiznám, že to nebyla moje úplně první tenisová hodina, ale první po 4 letech. Kolem čtyřicítky jsem s ním začala díky kroužku dětí. Přišlo mně totiž škoda tam pouze hodinu prosedět. Tak jsem simultánně domluvila trenéra dceři i sobě. Bohužel jsem kvůli zdravotním potížím po dvou letech hraní jednou týdně musela přestat.

Před těmito začátky tenisu kolem 40 jsem tenisovou raketu držela v ruce pouze jednou. Na dovolené s manželem. A to jenom proto, abych se přesvědčila, že si bez trenéra a nácviku ani nepinknu.

Tenis

Proč si najmout trenéra?

Z každé aktivity má člověk radost, pokud se v ní zdokonaluje. Nejlépe a nejrychleji mu to jde vždy pod dohledem profesionála. Pokud vás navíc trénuje optimista, který umí „upřímně“ a často chválit, bude vás to s ním bavit, zvýší vám nejen tenisové sebevědomí. Díky lekcím z profesionálem se vám bude více dařit i při hře s přáteli a opět budete mít z vašeho oblíbeného sportu ještě o něco větší radost. Zkrátka profesionál může do vašeho sportování vnést spoustu nové, pozitivní energie.

Struktura tenisového tréninku s profesionálem

A jak taková hodina s tenisovým profesionálem vypadá? Nejedná se o pouhou hru. Aby váš pokrok byl během šedesátiminutové lekce co největší, má hodina jasně danou strukturu. Samozřejmě si ji po domluvě s trenérem můžete upravit, ale následující body vycházejí právě z potřeb hry učících se žáků, ať dětí nebo dospělých. Skládá se z následujícího:

  1. Rozcvička
  2. Výběr tenisové rakety, nemáme-li vlastní
  3. Správné držení rakety na forehand a backhand, správný tenisový postoj
  4. Forehand a backhand na síti
  5. Forehand a backhand na základní čáře
  6. Volej forehand a backhand
  7. Smeč
  8. Podání

1. Rozcvička

Na úvod tenisové hodiny je potřeba pohybový aparát rozhýbat a zahřát. Zda si oběhnete kurt jednou nebo třikrát je na vaší fyzické kondici a času před tréninkem. Je vhodné od dalších hodin chodit o něco dříve, abyste rozcvičku zvládli před započetím placené tenisové lekce na placeném kurtu, který zvláště v hale vaši peněženku trochu provětrá. Když po první lekci víte co cvičit, rozcvičku si naplánujte před příchodem trenéra. Tenis je sport rychlých pohybů. Právě u nich může vzniknout široká škála úrazů. Ne závažných, nejčasněji namožení svalů, vazů, kloubů, podvrtnutí kotníku a další, nicméně nepříjemných a omezujících v běžném životě, pohybu, aktivitách. Aby jich bylo co nejméně, je vhodné se před lekcí řádně rozcvičit. K procvičení nohou zařadíme atletickou abecedu. Také dolní i horní končetiny zahřejeme pár cviky. Na zařazení jejich protažení před tréninkem se názory různí, jedni tvrdí, že je vhodné se protáhnout před i po, druzí zastávají názor protažení pouze po výkonu. Před ním hlavně sval zahřát – během, kroužením rukama, skoky přes švihadlo.

Rozběhání na kurtu

Foto 1: Zahřátí a rozběhání

VIDEO TENIS 1: Zahřátí před tenisem - běh s předkopáváním

VIDEO TENIS 2: Zahřátí před tenisem: Sprint

Atletická abeceda Atletická abeceda Atletická abeceda

Foto 2, 3, 4: Atletická abeceda

Cviky na protažení Cviky na protažení

Foto 5, 6: Cviky na protažení horních končetin

VIDEO TENIS 3: Procvičení před tenisem: Kroužení horními končetinami, trupem

Protažení nohou Protažení nohou

Foto 7, 8: Cviky na protažení dolních končetin

Výběr rakety

2. Výběr rakety, výplet, tlumítko

Pokud ještě nemáte vlastní tenisovou raketu, zapůjčíte si od trenéra. Žena bude preferovat lehčí, nejlépe kolem 250 g a pro začátečníka vybere s větší hlavou, která zajistí jednodušší úder do míče. Když se po pár lekcích rozhodnete pro koupi vlastní rakety, je vhodné si 2 až 3 předem trenérem doporučené během tréninku vyzkoušet. Testovat jich během jedné lekce více nemá smysl. Nezapomeňte do rakety umístit tlumítko pro snížení síly nárazu, doporučuje se hlavně ve starším věku a u dětí. Výplet ponechte na profesionálovi ve specializovaném obchodě. S výpletem je spojen jeden tenisový mýtus, a to že čím pevněji, tím lépe se míček bude odrážet. Ve skutečnosti je to přesně naopak, výplň působí jako trampolína, čili čím volněji bude natažen, tím pružněji se od něj míček odrazí. 

Foto 9: Výběr rakety

 
Tlumítko Tlumítko

Foto 10, 11: Umístění tlumítka ve výpletu rakety

3. Správné držení rakety na forehand a backhand, správný tenisový postoj

Možná to někomu přijde zdlouhavé a nejraději by hned v úvodu hodiny popadl raketu a šel „pinkat“, ale všechny kroky před vlastní hrou jsou nesmírně důležité. A to nejen na první lekci tenisu, ale například vylepšování úchopu rakety při úderu je náplní každé další tréninkové hodiny.

Jak tedy raketu do ruky chytit? Existuje jedna velmi užitečná pomůcka. Když položenou raketu zvedneme pravou rukou ze země, je 95% pravděpodobnost, že ji držíme správně na první z tenisových úderů – forehand. Výsledné držení vypadá tak, že dlaň a hřbet ruky jsou umístěny za raketou, ne před ní.

Správné držení rakety na forehand

Foto 12, 13, 14: Správné držení rakety na forehand

Dlaň i hřbet ruky jsou za raketou

Foto 15: Dlaň i hřbet ruky jsou za raketou

V tenise používáme dva základní údery: forehand a backhand. Přičemž forehand hrajeme jednoruč a backhand buď obouruč, nebo jednou rukou a druhou přikládáme za ni. 

Správné držení rakety na forehand

Fota 16, 17: Držení rakety při forehandu a backhandu

Správné držení rakety na backhand

Tenisový postoj

Co se tenisového postoje týče, tak k míči vždy stojíme bokem. U forehandu si navíc levou rukou ukazujeme na míč, stačí dlaní ruky.

Správný postoj na kurtu

Foto 18: Správný postoj na kurtu u forehandu

Časování úderu

Tenis je hra rytmická. V rytmu by měl probíhat i dopad míče na naši část kurtu a jeho úder. Angličané používají jako pomůcku sousloví hop - hit (v překladu znamená dopad - úder). V momentu, kdy míček dopadne na naši stranu kurtu, si řekneme hop, a když přidáme hit, tak bychom měli míček automaticky trefit. 

A začínáme konečně hrát!

4. Forehand a backhand na síti

Hodinu vždy začínáme výměnou na síti. Nejdříve trénujeme z půlky kurtu forehand, následně backhand, poté údery střídáme. 

VIDEO TENIS 4: FOREHAND na síti

VIDEO TENIS 5: BACKHAND na síti

5. Forehand a backhand na základní čáře

Po rozcvičení údery na sítě se posuneme k základní čáře, kde opět cvičíme forehand, backhand a pak střídání obou úderů. 

VIDEO TENIS 6: FOREHAND od základní čáry

VIDEO TENIS 7: BACKHAND od základní čáry

VIDEO TENIS 8: Střídání FOREHAND - BACKHAND od základní čáry

Půlka hodiny je za námi.

6. Volej forehand a backhand

Už máme více než polovinu hodiny za sebou a přesouváme se opět k síti. K tzv. volejům. Opět rozlišujeme zprava forehand a zleva backhand (u praváků, u leváků opačně). Trénujeme údery, které dokáží efektně zakončit hru. Mám je velmi ráda, jsou pro mě symbolem akční, dynamické hry. Žádné dlouuuhé, tááááhlé údery od základní čáry. Tááám a zpáááátky, tááám a zpět. To je děsná nuda. Ale rychlé dvě výměny a šup na volej, to je ten správný tenis s jiskrou v ruce. Přijde mně, jako by se dnešní tenisté oproti těm „včerejším“ rychlého ukončení hry báli. Nebo že by to dělali pro diváky, aby zvýšili za stejné vstupné minutáž?  

U tohoto úderu se mírně mění držení rakety v ruce, někdo tomu říká, že drží raketu na sekyrku. Míček v tomto případě neodrážíme, ale do úderu pouze s raketou vstoupíme. S pravou rukou do úderu vchází  levá noha, s levou rukou čili s backhandem, naopak pravá. 

Volej u sítě

Foto 19: Volej u sítě

VIDEO TENIS 9: VOLEJ: střídání FOREHAND - BACKHAND

7. Smeč

Postavení na smeč

Smeč v mém podání skutečně svědčí o tom, že tenis může hrát kdokoliv. Ač jsem žádný sport či  tělocvičnou disciplínu závodně nedělala, byla jsem nesmírně talentovaná na mnoho z nich. Ovšem s jednou výjimkou, a tou byl hod. Mám neskutečně slabé předloktí. Díky tomu při smeči a podání soupeře alespoň v těch prvních překvapím. Nikoliv ostrou, rychlou ranou, ale plouživým míčem, který, aniž by to soupeř čekal, líně dopadne sotva pár centimetrů za síť. Tento můj neúder dostane spolehlivě každého šampióna. Samozřejmě pouze poprvé či dvakrát, potřetí je již připraven těsně u sítě.

U smeče si opět na míček ukazujeme. Říká se, že by nám měl doslova padat na čelo, což je pro mě natolik nepříjemný pocit, který mě vždy donutí míček trefit dříve, než bych měla. 

Foto 20: Trénink smeče

VIDEO TENIS 10: SMEČ

8. Podání

Trénink končíme tím, čím se běžně hra začíná, tedy servisem. To byl pro mě v dřívějších začátcích nejtěžší úkon. Opět souvisí s hodem, který mně nikdy nešel, ale jak uvidíte na videu, dá se vycvičit. Souhlasím s panem trenérem, že u podání nejdůležitější nadhoz tvoří 90 % úspěchu. Správně nadhozený míček by se vám měl vrátit zpět do dlaně. Samozřejmě pokud byste jej předtím netrefili. Pokud jde jinam, musíte svou chybu během doslova desetin vteřin zahladit buď kroky nebo úderem mimo osu těla a výsledek stejně postrádá na dokonalosti. 

Jak u servisu stát a hýbat se? Odborníci tvrdí, že propojené špičky nohou směřují do místa dopadu míče při servisu. Servis je náročný nejen samotným nadhozem, ale i tím, že jej musíme doplnit ve stejném okamžiku pohybem ruky s raketou směrem vzhůru.

VIDEO TENIS 11: SERVIS / PODÁNÍ

Než jsme se nadáli, hodina končí.

A můj pocit ze hry po pár letech? 

Byla jsem překvapena, že tenis člověk stejně jako řízení auta nezapomíná. A to dokonce, když se jej vlastně nikdy pořádně nenaučil :). Jinak na mém trenérovi Petrovi Kleinovi je vidět, že trénoval v Americe. Možná mu křivdím, možná to má v sobě už z Česka. Je totiž nesmírně pozitivní, a i když to budete hrát stejně jako já, tedy jako jelito, tak vám dá zažít pocit, jako byste to váleli přinejmenším jako Roger Federer.

Dokonce jsem si po tréninku pohrávala s myšlenkou, že bych se do tenisu zase pravidelně pustila. Ale nevím, jestli bych se po pár lekcích vešla do halenek a šatů. Až tak mně během jedné lekce zbytněly postranní části zádových svalů pod ramenním kloubem. A bohužel se ozval dřívější úraz na palci pravé ruky (vaz a kloubní pouzdro) z mých lyžařských začátků. Lyžování jsem pořádně začala také až po 20. roce života. 

Takže nejen na lásku, ale i na sport není nikdy pozdě, milí přátelé.

Přeji hodně štěstí a dobrou mušku na raketě.

Na úvodní tenisové lekci se podíleli:

  • Petr Klein coby trenér (www.esosportcentrum.cz)
  • Jana Martincová v roli hráčky
  • Andrea Blažková jako dokumentátorka
  • Úprava videí: Richard Martinec

P.S.: Chcete přejít z dobré hry na vychytanou? Doladit svůj pohyb? Pak si to můžete nasměrovat do Rakouska, kde disponují na některých kurtem zrcadlem jako výbornou pomůckou nejen pro zelegantnění tenisu. Zkorigujete u něj svůj postoj, úder a další aspekty hry. Ale pozor, tohle přichází na řadu až tehdy, když se spolehlivě naučíte trefit do míčku. Další variantou, jak zdokonalit detaily pohybu, je natočit si jej na video.

 

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Tenis, hra gentlemanů a dam, je jedním z nejoblíbenějších sportů či koníčků dnešní doby. Jeho popularita stále stoupá ve všech koutech světa.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace