Šedý zákal je nejčastěji operovanou oční vadou na světě. V Česku oční chirurgové operují každý rok více než 80 tisíc šedých zákalů. Díky moderním postupům a technologiím se mohou oční vady zbavit bezbolestně a hlavně bez pobytu v nemocnici.
Pokrok v léčbě šedého zákalu
Před čtvrtstoletím musel pacient po operaci šedého zákalu strávit mnoho dní v nemocnici a po zbytek života nosit velmi silné brýle. Díky vývoji operačního postupu, technologií a materiálů je dnes zákrok šetrnější a následná léčba výrazně kratší. Operace šedého zákalu je prováděna ambulantně, trvá asi 20 minut a pacient může ihned po operaci odejít domů.
Šedý zákal - jeho příčina a důsledek
Šedý zákal je velmi častým onemocněním očí především ve vyšším věku. Věková hranice operace se ale stále snižuje. Vada může postihnout i mladé lidi, děti nebo být dokonce vrozená. Vzniknout může i po úrazu oka nebo dlouhodobém užívání některých léků. Pokud je šedý zákal ponechán bez operace, může vést až ke slepotě. To je velký problém třetího světa, kde není dostatek techniky a erudovaných očních chirurgů. Proto je šedý zákal vůbec nejčastější příčinou slepoty ve světě. Zákal čočky brání tvorbě kvalitního obrazu na sítnici. Jedinou možnou léčbou je výměna zkalené čočky za umělou nitrooční čočku.
První projevy a postup šedého zákalu
Šedý zákal postihuje většinou pacienty kolem 60. roku věku a starší, ale objevuje se i v mladším věku. Může být i vrozený nebo se objevit po úrazu oka. Projevuje se zhoršením vidění do dálky i při čtení a změnou dioptrií. Při operaci šedého zákalu je nutné odstranit z oka zakalenou čočku, která zhoršuje kvalitu vidění, a nahradit ji čočkou umělou. K tomu se ještě v nedávné době používal ultrazvuk. Od roku 2012 se šedý zákal v Česku operuje laserem.
Léčba šedého zákalu
Onemocnění by lidé rozhodně neměli podceňovat. Ročně kvůli šedému zákalu oslepne 37 milionů lidí, většina v rozvojových zemích. Léčit se dá šedý zákal jen operativně, tedy vyjmutím zakalené čočky ven z oka a nahrazením umělou nitrooční čočkou. Operace šedého zákalu patří k běžným ambulantním zákrokům a hradí ji pojišťovna. Díky moderní technice je operace šedého zákalu zcela bezbolestný zákrok trvající pár minut. Pacienti mohou během operace cítit mírný tlak, nikoli však bolest. Nejmodernějším postupem je kombinace laserové a ultrazvukové operace. Laser oko připraví tak, že ultrazvukem je pak možné čočku operovat šetrně, rychle a bezpečně. V průběhu celé operace může lékař s pacientem hovořit.
Jak probíhá operace šedého zákalu
Operace má dvě fáze. V první fázi se vyčistí zkalená oční čočka a ve druhé se do oka implantuje umělá nitrooční čočka, která v oku zůstane natrvalo. Běžně pacient už za pár hodin nebo dnů po operaci vidí lépe než před ní.
Znecitlivění oka se provádí pouhými očními kapkami. Jen ve výjimečných případech – například u malých dětí nebo mentálně postižených pacientů – se používá celková anestezie.
Velmi důležitá je velikost řezu, kterým se operace provádí. Nejlepší chirurgové dnes operují takzvaným mikrořezem, tedy řezem velikosti asi dva milimetry. Hlavní výhodou operace mikrořezem je rychlost hojení a vysoká výsledná kvalita vidění, protože malý řez a jeho následné hojení nemění přirozené zakřivení oka. Mikrořezem je nejen odstraněn šedý zákal, ale do oka je implantována nová umělá čočka. Pokud si vybere pacient čočku multifokální, může vidět bez brýlí do dálky i na čtení.
Video operace šedého zákalu
Cena operace šedého zákalu
Ultrazvukovou operaci s implantací standardní čočky hradí zdravotní pojišťovny – je tedy zdarma. Laserová operace je bezpečnější, přesnější, šetrnější a je prováděna za příplatek. Pacient si také může vybrat z různých typů nitroočních čoček, které se liší optickými vlastnostmi. Tady se ceny pohybují od 3,5 do 25 tisíc korun. Například za příplatek deset tisíc korun je pacientovi do oka implantována bifokální nitrooční čočka do dálky i na čtení. Za 25 tisíc korun je to trifokální nitrooční čočka do dálky, na počítač i čtení.
Komplikace u operace šedého zákalu
Operace jsou dnes i díky laseru velmi bezpečné a bezbolestné. Nejmodernějším způsobem provedení operace šedého zákalu je v současné době zákrok s využitím femtosekundového laseru. Nevýhodou těchto laserů je však vysoká pořizovací cena a drahý provoz. I lasery procházejí neustálým vývojem. Cílem jsou rychlejší a bezpečnější zákroky, které pacientům dopřejí dostatečný komfort a kvalitu vidění.
Režimová opatření před operací šedého zákalu a po ní, rekonvalescence
Pokud je pacient zdravý, není předoperační interní vyšetření potřeba. Pokud pravidelně užívá nějaké léky, je vhodné se nechat vyšetřit praktickým lékařem. Stačí mu sdělit, že se pacient chystá na operaci šedého zákalu. Samotná operace šedého zákalu je celosvětově vůbec nejčastějším chirurgickým zákrokem. Díky moderním technologiím a materiálům jde dnes o bezbolestný ambulantní zákrok trvající několik minut. Po běžné operaci šedého zákalu doporučujeme u lidí, kteří nejsou vystavení prašnému nebo agresivnímu prostředí, týdenní pracovní neschopnost. Vzhledem k tomu, že operaci šedého zákalu doporučuje většinou oční lékař, záleží pooperační kontrola podle stavu očí pacienta na dohodě s ním. Někdy stačí kontrola u očního lékaře, někdy doporučujeme pacientům i kontrolu na naší klinice. Rozhodnutí je individuální, hlavní roli hraje váš zdravotní stav a vzdálenost bydliště.
Jak si vybrat správné pracoviště pro operaci šedého zákalu
V Česku se operace šedého zákalu provádí na několika desítkách pracovišť. Podle čeho vybírat kliniku? Nejdůležitější je kvalitní a zkušený oční chirurg a celý zdravotnický tým kolem něj. Velkou roli hraje i vybavení kliniky. Nejmodernější přístroje, které oko před operací přesně změří a kvalitně připraví, zaručují bezpečnost operace. Výhodou je možnost laserové operace v kombinaci se stále oblíbenějšími trifokálními čočkami. Dobré je také vybrat si kliniku s několikaletou tradicí. Například naše klinika se stala vůbec první v Česku, kde se poprvé operoval šedý zákal laserem. Zároveň provádíme největší počet očních operací v republice.
Autor: Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini