Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Zásady péče o chrup - dodržujete je?

Pěkné a zdravé zuby mají nezanedbatelný vliv na naše sebevědomí. Společně s očima totiž patří k nejvýraznějším částem obličeje. "Budete-li svým zubům věnovat náležitou péči, ve společnosti přátel či kolegů konečně přestanete maskovat nedokonalosti v ústech a lépe se soustředíte na probíhající hovor," tvrdí doktorka Jana Martincová.

Cestou k zářivému úsměvu je pravidelná a správná péče o dutinu ústní. V důsledku nedostatečné zubní hygieny, nesprávné techniky čištění zubů, úrazů, onemocnění a dalších vlivů nejen nemusí zuby vypadat vždy ukázkově a kromě psychiky mohou neblaze ovlivňovat i stav celého organismu. 

Spousta lidí ale stále nevěří, že i nevzhledné či poničené zuby mohou po kvalitním ošetření vypadat zdravě a dobře. 

Obnažené krčky, vypadávající nevzhledné výplně, křivé jedničky či dokonce chybějící zuby lze ale s pomocí estetického stomatologa upravit tak, že sanovaný chrup bude od nerozeznání od zdravého. „Spousta lidí ale stále nevěří, že i nevzhledné či poničené zuby mohou po kvalitním ošetření vypadat zdravě a dobře. A bohužel opakovaně navštěvuje stomatology, kteří svou práci neodvádějí na sto procent. Četné důkazy o tom, jak špičkoví čeští estetičtí stomatologové umí svou práci, proto veřejnosti předkládáme v publikaci Žena po 40 nebo průběžně na portálu ZdraveOmlazeni.cz," upozorňuje iniciátorka obou projektů doktorka Martincová a dále varuje:

Nekvalitně provedené výplně se pěkně prodraží. 

"Nekvalitně provedené výplně se pěkně prodraží. Mohou totiž skončit až ztrátou zubů a nutností výroby snímatelných náhrad, v lepším případě implantátů. Oboje vyjde podstatně dráž, než důkladná péče o zuby, tedy správné čištění doplněné pravidelnými návštěvami stomatologa a dentální hygienistky.

Správné čištění - alfa i omega dentální péče

Naučit se správně pracovat se zubním či mezizubním kartáčkem a dentální nití je možné i po čtyřicítce. Vhodnou technikou čištění zubů lze i  ve vyšším věku předejít  různým problémům, které stoupající věk přináší.

S přibývajícími roky dochází v ústech k celé řadě změn jak na zubech, tak na dásních.

"S přibývajícími roky dochází v ústech k celé řadě změn jak na zubech, tak na dásních," vysvětluje stomatoložka výše uvedených projektů Irena Červená a dodává: "Těmto nežádoucím změnám však lze velmi účinně předcházet správnou péčí o chrup, dobrou hygienou dutiny ústní a rovněž úpravou životního stylu."

Odborníci se shodují na tom, že zuby je vhodné čistit minimálně dvakrát denně a to ráno po snídani a večer před spaním.

Není podstatná délka čištění, ale správná technika.

Pomocí vhodného zubního a mezizubního kartáčku se mechanicky odstraní ze zubů měkký povlak neboli plak. Právě v mezizubních prostorech vzniká u dospělých většina kazů, která je často odhalitelná až na základě RTG snímků. Celkově platí zásada, že správně vyčištěné zuby mají být lesklé a hladké jako sklo," upozorňuje doktorka Červená.

Plak, který zůstal po nesprávném vyčištění na zubech, obsahuje celou škálu mikroorganismů, na nichž závisí vznik zubního kazu a zánětlivých onemocnění parodontu, tedy závěsného zubního aparátu. "Dlouhodobě neodstraněný plak mineralizuje a vzniká z něj zubní kámen. Ten se už nedá odstranit zubním kartáčkem, ale speciálními nástroji nebo ultrazvukem, " vysvětluje dentální hygienistka Petra Koucká. 

K hezkým zubům pomůže dentální hygienistka a dobrý stomatolog

Preventivní prohlídka u zubního lékaře by měla být samozřejmostí. Dvakrát ročně ji lze absolvovat zdarma, má-li pracoviště smlouvu s pojišťovnou, neboť je hrazena z prostředků zdravotního pojištění. Kvalitně pracující zubní lékař také vždy doporučí návštěvu dentální hygienistky. Její péče je již placená. „Dentální hygienistka vás naučí správně používat všechny kartáčky a zároveň si s ní nacvičíte správnou techniku čištění. Odstraní vám také zubní plak a kámen. Návštěva se doporučuje stejně jako u stomatologa dvakrát ročně,“ objasňuje doktorka Martincová a doplňuje:

Hlavně nepropadněte studu při zjištění, že jste si dosavadní život čistili zuby chybně.

U hygienistky jste proto, abyste se to naučili. I proto doporučuji její návštěvu co možná nejdříve. Naučte k ní chodit i své děti. Je to jeden z největších vkladů do života, který jim můžete dát.“

Bojíte se zubaře? Nejste sami, ale na kvalitním pracovišti vás strachu zbaví

Pokud ošetření zubů pro někoho představuje extremně stresovou situaci a návštěvě stomatologa se dlouhodobě vyhýbá, je možné, že trpí odontofobií. Jde o úzkostnou poruchu, při níž člověk pociťuje iracionální a silný strach ze stomatologa, ošetření zubů i bolesti, která může výkon doprovázet. K lékaři se donutí jít pouze v případě intenzivní bolesti, při níž je léčba samozřejmě nepříjemná a strach se nadále prohlubuje.

Řada kvalitních pracovišť estetické stomatologie proto nabízí zubní ošetření v anestezii. V případě lehčích výkonů, jako je zhotovení nové zubní výplně, je možné domluvit se na provedení zákroku v místní anestezii. Pro pacienta je takový výkon bezbolestný a bolest se zpravidla nedostaví ani po opětovném nabytí citlivosti. U složitějších či déletrvajících výkonů je možné ošetřit pacienta v řízené analgosedaci, tedy lehčí formě celkové anestezie. Jde o stav, kdy pacient sám dýchá a v průběhu výkonu pouze pospává. Pomocí kombinace analgetika a sedativa je pacient klidný, necítí strach ani bolest a na průběh stomatologického zákroku si nepamatuje.

Autorka: Bc. Zuzana Štrbová

  • zánět dásní

    V těhotenství mi začal zánět dásní. Nepřipisovala jsem tomu něco vážného a myslela si, že to s porodem odezní. Bohužel ale ne. Hodně mi pomohli na klinice, kde mi vysvětlili, jak správně čistit zuby tak, aby v mezizubních prosotrách nic nezustávalo. Mám doma 3 velikosti mezizubních kartáčků a mezizubní nit.. Zatím je to zažehnané, tak doufám, že se mi tato situace podaří udržet. Každopádně prevenci není radno podceňovat.

    Madla25  |  03. 07. 2018, 10:24  |  Reagovat  |  URL příspěvku

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Dentální hygiena a pravidelná návštěva dentální hygienistky jsou základem správné péče o zuby. Prvotní příčinou všech onemocnění zubů je nedostatečně odstraněný zubní plak. Správné čištění zubů je prvním předpokladem jejich dobré kondice. Ke správnému čištění zubů patří i výběr správných čistících pomůcek - kartáčků, mezizubních kartáčků či nití, a až jako poslední výběr zubní pasty.

Úkolem zubní výplně je plně rehabilitovat tvar a funkci zubu postiženého zubním kazem, jako by se ani nevytvořil. Ne vždy je tento úkol jednoduchý, ale současná moderní stomatologie se dokáže tomuto cíli velmi dobře přiblížit.

Chcete vědět, zda chodíte k estetickému stomatologovi? O tom se přesvědčíte snadno. Zkuste jít k zrcadlu, usmát se na sebe a otevřít ústa. Pokud jste se sami sobě ve všech polohách líbili, zuby byly krásné ze všech úhlů, navíc vás trvale – i ty opravené – nebolí, dále se nekazí a správně koušou, pak chodíte ke kvalitními estetickému stomatologovi.

Při intenzivní bolesti zubů, která se ani chvilkově nezmírní, určitě s návštěvou zubní pohotovosti neotálejte. Kdy dále hrozí nebezpečí z prodlení a kam se v jednotlivých městech můžete obrátit?

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace