Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Vypadávání vlasů

Vlasy plní důležitou estetickou funkci, chrání pokožku hlavy před UV zářením a ztrátou tepla. Obor, který se zabývá výzkumem a léčbou vlasů a vlasové pokožky se nazývá trichologie.

Anatomie a růst vlasů

Vlas vyrůstá z folikulu (cibulky), která se nachází v kůži. Již při narození máme daný počet vlasových cibulek, a ten se už  dále nezvyšuje. Na těle se nachází zhruba pět milionů vlasových cibulek, z toho ve kštici kolem sto dvaceti tisíc.

Růst vlasů probíhá v určitých cyklech, čímž se vlasy obměňují.

Růstová (anagenní) fáze trvá dva až osm let je v ní kolem 85 % vlasů. Přechodná (katagenní) fáze trvá několik dní až týdnů  a poslední klidová (telogenní) fáze trvá dva až šest měsíců, na konci telogenní fáze vlas vypadne. Průměrně vlas vyroste denně o 0.35 milimetrů, za měsíc vlas vyroste průběrně o 1 centimetr.

Fáze růstu vlasů

Schéma fází růstu vlasů: 1. Růstová (anagenní) fáze, 2. přechodná (katagenní) fáze, 3. poslední klidová (telogenní) fáze a 4. vypadnutí vlasu.

Vypadávání vlasů - příčiny? Kdy k tomu dochází? U koho častěji? 

Nadměrné padání vlasů může být ohraničené (vznik lysinek) nebo celkové (difuzní). Příčiny mohou být rozmanité. O zvýšeném výpadu vlasů se hovoří při ztrátě vyšší než 100 vlasů denně, nebo při jasně viditelném prořídnutí kštice na některých místech. Vyvolávající příčiny výpadu vlasů mohou být zánětlivé onemocnění kůže kštice, ale i celkové zánětlivé onemocnění organizmu, autoimunitní onemocnění, mechanické či  fyzikální poškození (nevhodné přikrývky hlavy nebo pevné účesy). Zvýšený výpad vlasů je v pubertě, při hormonálních změnách. Dále po operacích, při drastických dietách, při a po stresu, vleklé únavě, po horečkách, po porodu a při terapii některými léky. Dále při onemocnění žláz s vnitřní sekrecí a celkových vážných onemocněních. Mimo onemocnění se však může jednat pouze o dědičnou dispozici.

Padání vlasů po porodu

Vypadávání vlasů po porodu je zcela normální jev. Po těžkém vyčerpávajícím porodu může dojít k akutnímu výpadu vlasů, který je viditelný zhruba za 2 týdny  (tzv. anagenní efluvium), jde o těžké poškození vlasu v růstové fázi stresem. Častěji se však vyskytuje poporodní vypadávání vlasů, které nastává ve druhém až šestém měsíci po porodu (telogenní efluvium) a které může postihovat až 50 % rodiček. Příčinou jsou hormonální změny zejména klesající hladina estrogenu.

Vypadávání vlasů u mužů

Nejčastější příčinou vypadávání vlasů u mužů je dědičná dispozice, tzv. androgenetická alopecie. Hlavní vliv na tento typ výpadu vlasů mají mužské pohlavní hormony. Tento typ padání vlasů začíná až v dospělosti, kdy postupně ustupuje hranice čela (tvoří se kouty) až po stadium, kdy vlasy zůstanou  jen na bočních a zadních okrajích hlavy ve tvaru podkovy, nebo mohou vypadnout kompletně. Často se v rodinách tento typ alopecie rozvíjí poměrně brzo po dospělosti, a pak zpravidla rychle vede k plešatosti. 

Padání vlasů u žen

Výpad vlasů u žen je nejčastěji výsledkem nevhodné péče o vlasy. Například neodborné barvení, trvalou ondulaci, časté kartáčování, fénování horkým vzduchem, časté splétání do pevných drdolů, ohonů, dredů, tupírování, časté narovnávání pomocí tepla, nadměrné vystavování přímému slunci. Výsledkem je pak porucha struktury vlasu projevující se zvýšenou křehkostí a lámavostí vlasů, vedoucí k prořídnutí kštice. Další častou příčinou je přechodný poporodní výpad vlasů nebo se jedná o dědičnou dispozici. 

Léčba vypadávání vlasů - přípravky proti vypadávání vlasů

Místně se používají přípravky s estrogeny či minoxidilem ve formě roztoků. Celkově lze u mužů podat finasterid (blokuje funkci testosteronu) a u žen antiandrogeny. Další možností je transplantace vlasů. 

Vitamíny na vlasy

Podpůrně může působit i užívaní přípravků proti vypadávání vlasů obsahujících hlavně zinek, methionin, křemík, želatinu, vhodná kosmetika, speciální masáže, biostimulační lampa. 

Prevence vypadávání vlasů: Jak zastavit padání vlasů

V prvé řadě je potřeba k vlasům přistupovat šetrně, nesušit příliš horkým vzduchem, používat spíše řídké hřebeny s tupými hroty, nechodit spávat s mokrými vlasy apod., dále používat kvalitní vlasovou kosmetiku (maska na vlasy, šampon proti vypadávání vlasů, kondicionér proti vypadávání vlasůsérum proti vypadávání vlasů) a v neposlední řadě vyhledat odbornou radu u lékaře (dermatologa), který může odhalit i jiná onemocnění, která mohou stát za výpadem vlasů a poradí nejvhodnější léčbu. 

Šampón proti vypadávání vlasů

Šampony je potřeba používat šetrné, kvalitní.  Mnohé z nich obsahují přídatné látky, které podporují růst buď výživou vlasů nebo zvyšují prokrvení pokožky a tím zlepší látkovou výměnu v okolí vlasové cibulky. 

Testovali jsme šampón proti vypadávání vlasů Renokin - podívejte se na výsledné fotky.

Dobrý den, dlouhodobě se mi loupou rty, ipřesto že si je stale mažu balzamem na rty a vecer sem si nevědomky strhla velky kus na horním rtu přímo veprostřed , okolo toho odlouonuti si to nateklo je to hodne vystouple. Je to uz tak 2 týdny a nechce to zmizet ,ikdyz si to mazu medem ,balzamy... a stale se mi rty olupují ... Zmizne mi to natekle kolem oloupbuteho rtu ? Uz sem stoho docela zoufalá ???? a nějaká rada ,aby se mi rty neolupovaly ? Děkuji za odpověď

Dobrý den,před třemi dny na procházce mě strhl pes na vodítku a po pádu na zem jsem si ztrhla celý nehet na malíčku pravé ruky. Hodně to krvácelo,vyčistila jsem si to a ošetřila , zasypala framykoinem, koupu v heřmánku, mažu černou mastí a přelepuji. Přestalo to bolet, jen pokud se malíčku dotknu, lůžko je nateklé, částečně červené, okolo celého lůžka mě to mokvá, lůžko je na omak mírně pohyblivé. Žiji v zahraničí, u lékaře jsem proto nebyla. Můžete mě prosím poradit jak mám dále postupovat, děkuji. Eva

Dobrý den, dcera již při narození měla plný nosík takových jakoby uhříků. Do roka se většina vyloupala a zbyly velmi málo viditelné tečky- dírky. Jeden pupínek má však dodnes a je docela velký. Má 19 měsíců a dětská doktorka mi s tím neumí poradit. Dá se to nějak řešit? Předem děkuji za odpověď.

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Hydrafacial je unikátní, velmi účinná metoda čištění pleti s následným antioxidačním ošetřením pleti a dalšími přídatnými funkcemi pro mastnou pleť, akné, drobné jizvy či otoky v obličeji.

 

S jistotou víme, že sluneční záření a citlivá kůže kožního typu I, II jsou faktory, které výrazně zvyšují riziko vzniku maligního melanomu. Je to jedno z mála preventivních opatření, které můžeme ovlivnit. Sluneční záření se skládá kromě viditelného světla z infračervených paprsků, které zodpovídá za teplo a ultrafialového záření, které má významné biologické účinky. Z hlediska vzniku nádorových onemocnění je rozhodující především záření v ultrafialové oblasti. Ultrafialové spektrum dělíme na 3 části: UVA, UVB a UVC.

Přijde vám, že si pořád na sebe něco mažete a ono nic? Žádný efekt? Může to být neúčinným přípravkem péče o pleť, ale také tím, že jste se před a po nevyfotila :-). Kosmetice jsem oproti korektivní dermatologii nikdy příliš nevěřila, o to více jsem byla překvapena po měsíčním otestování vybraných produktů velmi kvalitní kosmetiky péče o pleť 40+. Posuďte sami.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace