Permanentní make-up je metoda stará jako lidstvo samo. Slouží ke zvýraznění či potlačení některých rysů nejen v obličeji. Spočívá ve vpravování mikropigmentů do svrchní vrstvy kůže.
Co to je permanentní make-up?
Tetování je obecně vpravování pigmentu do pokožky, je to metoda stará jako lidstvo samo. V případě permanentního make-upu se jedná o estetický zákrok, který využíváme k podtržení, zvýraznění či naopak potlačení některých rysů.
Jak se permanentní make-up provádí?
Mikropigment (dále jen barvivo) se vpravuje do kůže do její svrchní části. Tato vrstva kůže není samostatně cévně zásobená – výkon tedy minimálně krvácí. Barvivo do kůže vpravujeme pomocí opakovaných vpichů. Jedná se o mikropigmenty (barviva) získané z rostlinných nebo minerálních produktů. Barvy jsou baleny sterilně a tetování se provádí pomocí jednorázových, sterilních pomůcek a jehel, aby nedošlo ke vzniku infekce.
Používáme různé typy aplikačních strojků o různých frekvencích se sterilními, pevnými jehlami o různém počtu.
Žena před výkonem podepisuje informovaný souhlas, je řádně poučena o metodě, technice, ceně a o postupu hojení.
V jakých lokalitách se permanentní make-up provádí
Ve vysokém procentu je využíván na zvýraznění nebo vytvoření nového obočí, ale také ke zvýraznění dalších partií.
Permanentní make-up obočí
Obočí se buď může tzv. podbarvit celé, kdy v případě, že máme alespoň část ochlupení zachovánu, efekt může vypadat přirozeně. Velmi zajímavě, pokud se správně provede, vypadá i vytvoření jednotlivých „chloupků“, tzv. metoda čárkování, kdy se snažíme jednotlivé vlásky vytetovat do oblasti obočí. Metoda je na volbě každého, zblízka jsou jednotlivé čárky viditelné, z větší vzdálenosti vypadá obočí velmi přirozeně. Dle metody volíme i širokou barevnou škálu. Můžeme si představit, že obočí je pro obličej stejně významné jako rám pro obraz. Někdy je obraz krásný i bez rámu, ale v mnoha případech výrazný a dobře barevně zvolený rám významně zvýší krásu obrazu.
Permanentní make-up oční linky
Oční linky horní i dolní lze provádět v různém barevném odstínu, různé šířce. Ve vhodných případech, kdy chceme zvýraznit zapadlé oko, provádíme nejprve nanesení světlého pigmentu k řasám a za něj až nanášíme tmavší část. Toto provádíme většinou na oblast horní linky.
Permanentní make-up rtů
U rtů se tetují jen kontury rtů, kdy zvýrazníme okraje rtů. Při aplikaci je nutné držet se v oblasti červeně rtů.
Celé tzv. probarvení rtů metodou šrafovaní se musí provádět velmi jemně, aby po provedení jednotlivých vpichů nedocházelo k jizevnatému poškození rtů.
Permanentní make-up se využívá kromě zvýraznění obočí, rtů a aplikaci očních linek také k maskování jizev nebo vytvoření prsního dvorce po rekonstrukci prsu.
Úprava jizev pomocí permanentního make-upu
Permanentním make – upem můžeme také opravovat jizvy po předchozích operacích. Pozitivního efektu můžeme dosáhnout vpravením barev do jizvy, a to v odstínech shodujících se s okolní kůží. Jedná se zejména o jizvy po estetickém zákroku v obličeji - faceliftingu, kde je viditelná jizva před ušním boltcem, která se táhne těsně kolem ušního lalůčku dozadu do vlasaté části, nebo jizvy po úrazech.
Tuto metodu můžeme použít i v oblasti prsou, do jizev po modelaci, zvětšení prsou, redukci, v oblasti prsního dvorce.
Znovuvytvoření prsního dvorce pomocí pemanentního make-upu
Další metoda je sice estetická a není hrazena zdravotní pojišťovnou, ale jistě by našla svoje místo. Je to znovuvytvoření prsního dvorce a barevné vyladění znovuvytvořené bradavky prsní. Jedná se o poslední fázi rekonstrukce prsu po prodělaném onemocnění karcinomu prsu a stává se velkým estetickým bonusem. Ženy po ablaci - odstranění prsu pro nádor - podstupují rekonstrukci, tedy znovuvytvoření nového prsu různými metodami a poslední fází je rekonstrukce bradavky a dvorce prsního pomocí různých metod, kdy tetováž je jednou z nich, a to velice přirozenou.
Čím se provádí permanentní make-up, jaké chemikálie se při něm užívají
Používají se čištěné hypoalergenní mikropigmenty – barviva, získané z minerálů či nerostů.
Kdo permanentní make-up provádí?
Aplikaci permanentního make-upu provádějí školené osoby, které absolvují kurzy ve specializovaných zařízeních s povolením pod záštitou ministerstva školství. Ke každému školení náleží pečlivá teoretická průprava a praktická část, která je přesně stanovena určitým počtem hodin.
Kurz si zájemci platí a v případě, že se stanete odborníkem pro permanentní make-up, musíte mít vystavený živnostenský list s oprávněním porušování integrity lidské kůže.
Jak dlouho permanentní make-up vydrží?
Opakuji, že se jedná o určitý mechanický děj, kdy pomocí vpichů vpravujeme do kůže mikropigmenty – barviva. Barevnost a délka závisí na hojení u jednotlivých klientek, na kvalitě použitých mikropigmentů a jehel, jejich ostrosti a na hloubce aplikace. Také na místě těla, jeho barvě, kdy platí, že čím tmavší barva, tím větší stálost.
U rtů je významným faktorem stálosti barvy mimika, proces stravování a hygieny, které délku trvání zkracují.
Kdy je indikován permanentní make-up?
Permanentní make-up doporučujeme obecně u všech věkových kategorií a u všech lidí. V dnešní době nacházíme dobré uplatnění i u mužů. Například při alopecii neboli padání a řídnutí vlasů, u řídnutí obočí a v případech velmi světlých řas.
Kontraindikace: Kdy není možné permanentní make-up provést?
Relativní kontraindikací je diabetes mellitus neboli cukrovka, různá alergická onemocnění s projevy na kůži, lupenka v místě požadavku permanentního make-upu, užívání některých léků, jako je třeba Anopyrin.
Absolutní kontraindikací, tedy neprovádíme jej v případech:
autoimunitní onemocnění, celková infekce akutní či chronická, opar – herpes, onemocnění spojené s poruchou krevní srážlivosti, užívání léků, které omezují krevní srážlivost – Warfarin, akutní či chronický zánět kůže, alergie, akutní onemocnění nádorové, probíhající radioterapie – ozařování.
Rizika a komplikace aplikace permanentního make-up
Rizika aplikace souvisejí s předešlým bodem.
Komplikace vycházející z nevhodné indikace a z nekvalitně provedené práce, třeba nevhodného výběru tvaru či barvy.
Mezi obecné komplikace, kterých se můžeme nejvíce obávat, jsou infekce, alergická reakce na barvy, jizvy po nešetrném zacházení s kůží nebo se může jednat o poruchu hojení, kdy mohou vzniknout až hypertrofické jizvy. Můžeme se setkat i s negativním efektem organismu – výsledek je příliš tmavý oproti očekávání nebo naopak příliš světlý. To závisí také na množství přirozeného barviva – melaninu v kůži, které má každý člověk jiné. Zjednodušeně můžeme říci, že kdo se lépe opaluje (hnědne) na slunci, ten bude mít efekt tetování tmavší.
Jak si vybrat správného odborníka k aplikaci permanentního make – upu?
Máme mnoho informačních zdrojů (internet, inzeráty, atd…).
Doporučuji výběr salonu s certifikátem – potvrzením o proškolení. Je nutné se ptát i na mikropigmenty (barviva), se kterými pracují – od jakého výrobce, jakou mají certifikaci pro použití v zemi výrobce i pro ČR.
Výběr odborníka na permanentní make – up bych přirovnala velmi laicky k výběru kadeřnického salonu dnes a v minulosti. Dříve byl jeden typ barev a práce se lišila spíše v manuální zručnosti. Dnes je plno druhů a výrobců barev a ty nekvalitní barvy i při dobře odvedené práci vám mohou poškodit vlasy.
Doporučuji salon či zařízení s dobrou pověstí, čistý, s kvalitními barvami s certifikací a práce musí být prováděna jednorázovými, sterilními pomůckami.
Dobře provedený permanentní make-up může lidem hodně pomoci nejen zvýšením sebevědomí, ale i ve smyslu dlouhodobé úpravy vizáže bez obavy změn při sportu – plavání nebo v sauně, jak bývá časté u líčení.
Autor: MUDr. Jiřina Šilhánková