Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Chystáte se na očkování proti tetanu? Víte, že můžete mít „lepší“ vakcínu současně i proti černému kašli a záškrtu?

Čeká vás v dohledné době očkování proti tetanu? Nevíte? Prý že to ví lékař a dá vám vědět? Tak to vás vyvedeme z omylu. Praktický lékař vám vědět dát nemusí. A víte, že máte jinou možnost než klasickou vakcínu proti tetanu plně hrazenou pojišťovnou? Vezměme to postupně.

Tetanus: Co to vlastně tetanus je, jak se člověk nakazí, jak se tetanus projevuje, je to časté onemocnění?

Tetanus je infekce vyvolaná neurotoxinem bakterie Clostridium tetani. Pokud se nákaza projeví, příznaky zahrnují generalizované křeče příčně pruhovaného svalstva, kdy se toxin šíří krví, lymfou i podél nervových vláken a periferních nervů. Zablokuje vedení vzruchu nervem a výsledkem je zvýšené napětí až křeče svalů. Působí i na vegetativní nervy, ke smrti vede postižení dechového centra. Těžší forma se projevuje křečí žvýkacích svalů, stahem mimického svalstva v obličeji a zvýšeným napětím svalů šíje, zad a břicha. Imunita po prodělané nákaze je minimální a tak můžeme tetanus teoreticky dostat i vícekrát v životě. 

Clostridium vytváří ve vnějším prostředí velmi odolné bakteriální formy tzv. spory. Přežívá v půdě, kam se dostává hlavně stolicí koní, dobytka, kde se vyskytuje běžně. Člověk se nejčastěji nakazí přes poraněnou kůži. Inkubační doba je několik dnů až týdnů, při krátké inkubační době – objevení se onemocnění méně než týden po nákaze – je šance na přežití nízká. Dříve bývalo i 100 onemocnění ročně, po zavedení očkování počet klesl pod 10 a od roku 2010 byl ÚZIS hlášen jeden případ v roce 2015 a nejčerstvější je z roku 2019. V prostředí se však vyskytují bakterie stále.

Přeočkování proti tetanu – jak často probíhá?

Proti tetanu se přeočkovává jednou za 15 let, u starších 60 let je vhodné dodržet 10leté intervaly. 

Čím se proti tetanu očkuje? Hradí očkování pojišťovna, kolik stojí?

A zde se dostáváme k jádru tohoto článku. Proti tetanu je možné využít plně hrazené očkování pojišťovnou. Z několika důvodů je však vhodné vybrat si k přeočkování rovnou trojvakcínu proti záškrtu, tetanu a černému kašli. Doporučuje to i očkovací kalendář pro dospělé České vakcinologické společnosti. Jedna dávka i s aplikací stojí necelých 1000 Kč a vyžaduje přímou úhradu, většina zdravotních pojišťoven však na tuto vakcínu následně částečně přispěje ze svého preventivního fondu na základě dokladu od lékaře.

Proč kombinovaná vakcína i proti černému kašli?

V poslední dekádě počet nákaz černým kašlem narostl a v minulém týdnu bylo hlášeno úmrtí na záškrt. Jedna dávka této vakcíny chrání až 10 let. 

Jak onemocnění černým kašlem probíhá? Je život ohrožující?

Po 10denním období zánětu horních cest dýchacích s teplotou i horečkou se pokašlávání mění na dráždivý až záchvatovitý kašel, který se objevuje zvláště v noci. Toto stádium trvá 2-5 týdnů, ale může trvat i mnohem déle. V minulosti se pro tuto nemoc vžilo označení 100denní kašel. Setkala jsem se tváří v tvář s redaktorkou rozhlasu, která byla díky černému kašli na půl roku vyřazena z pracovního procesu. Vážný průběh mívá onemocnění u neočkovaných novorozenců a kojenců, kde může vést až k udušení. Stejně tak u starších chronicky nemocných osob. I z tohoto důvodu je důležité, aby v rodinách, kde čekají miminko, byli všichni dospělí očkováni a nemohli tak černý kašel na novorozeně přenést než bude samo dostatečně očkování několika základními dávkami. Vakcína proti černému kašli je dokonce jednou z mála, která se doporučuje i v období těhotenství, zejména v jeho druhé polovině.  

Jak častý je výskyt černého kašle?

V medicínské učebnici Infektologie pana profesora Havlíka, ze které jsem čerpala, se ještě v roce 1990 uvádí, že po zavedení očkování se z desítek tisíc případů ročně výskyt snížil na několik desítek ročně. Dnes se bohužel situace zhoršila a onemocnění je několik stovek, v letech 2013 a 14 dokonce dle ÚZIS 1296 / 2616 případů. V Německu uvádí časopis Zázraky medicíny z března 2017 za minulý rok dokonce více než 22 tisíc případů.

Proč je ve vakcíně i očkování proti záškrtu?

„Záškrt stále hrozí v chudších regionech světa, včetně některých zemí bývalého Sovětského svazu, jejichž občané se u nás ve velkém pohybují,“ uvádí epidemiolog doc. Maďar v naší knize Žena po 40 – sebevědomá a v kondici. Projevuje se pablánovým zánětem mandlí, pokud přejde v komplikovanou formu s horečkou, malátností a otokem hrdla, může až ve 30 % vést k úmrtí.

Jak očkování trojvakcínou probíhá?

Úplně stejně jako obyčejnou vakcínou proti tetanu, tedy do ramene. Místo může být bolestivé např. při některé z poloh při spánku, ale tolerance je standardně velmi dobrá. Samozřejmě se mohou v ojedinělých případech objevit další nežádoucí účinky očkování, které jsou popsány v příbalovém letáku nebo SPC léku: https://prehledy.sukl.cz/prehled_leciv.html#/detail-reg/0120158

Proč mně o této možnosti očkování můj lékař neřekl?

Tak to vám bohužel nepovím. Sama jsem se ptala lékařky, která mě očkovala, jestli ji pacientům aktivně nabízí a odpověď byla negativní. Proč? Dříve možnost nebyla, možná by pacienti neměli o placenou vakcínu zájem…. Zkrátka nevím. O vakcínu jsem si na základě vlastních znalostí řekla sama a doporučuji ji všem rodinným příslušníkům, přátelům a známým.

Upozorňuje lékař pacienty, že je na očkování čas?

Ne, praktický lékař nemá povinnost pacientům očkování hlídat, každý člověk nese za očkování vlastní zodpovědnost. V ČR je možnost využít služeb očkovacích center, kde mu termíny očkování hlídá automat a pacienta upozorní. 

Autor: MUDr. Jana Martincová s laskavou korekturou doc. MUDr. Rastislava Maďara, Ph.D., MBA,  FRCPS.

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Očkování máme většinou spojeno s dětským věkem. Začínáme si zvykat na očkování „proti klíšťatům“, ale existuje mnohem více onemocnění, proti kterým již nemáme v dospělosti imunitu, kterou lze získat právě očkováním.

Začínáte zkoumat svůj obličej v zrcadle s lehkým neklidem? Zjišťujete, že na svůj věk nejen vypadáte, ale že má vaše tvář najednou posmutnělý výraz, koutky úst směřují dolů, kůže na obličeji jako by byla o číslo větší? K tomu se nevejdete do té šmrncovní sukně, kterou jste si loni koupila? A psychika? O té raději ani nemluvě? Poznáváte se v tom částečně? Upřímně: Já ano. Ale naštěstí jsou to již téměř čtyři roky. S tehdejší situací, tímto stavem nestavem jsem se odmítla smířit, a rozhodla se hledat cestu z nepohody ven. Snad se mně to i podařilo. Ptáte se jak? Zkusila jsem inventuru podle desatera od českých odborníků.

Zažíváme společenský fenomén „40 je nových 30“. Dnešní čtyřicítky jsou krásné, úspěšné a sebevědomé ženy. Cestují, sportují, jsou na vrcholu své pracovní kariéry nebo se klidně právě stávají matkami. Aby si však udržely svůj elán a energii, měly by se tyto aktivní ženy začít zajímat o své zdraví. Prevence po 40 však není určena jen ženám, které právě oslavily čtyřicáté narozeniny. Zdravotní inventuru můžete podniknout i po padesátce nebo šedesátce. Vždy je lepší varianta začít se o své zdraví zajímat později než vůbec. Prevence po 40 je sepsána i pro muže. Muži totiž častěji než ženy nad návštěvami lékařů mávají rukou a považují je za zbytečné. Přitom si díky včasné prevenci mohou svůj biologický život prodloužit také oni. Provést kompletní zdravotní inventuru nikoho nebude stát příliš mnoho času a tato investice se v budoucnu mnohonásobně vyplatí.

O všem, co chci, aby věděla moje dcera

Právě o tom je novinka lékařky Jany Martincové, která se více než 20 let věnuje zdravotnickému vzdělávání veřejnosti a popularizaci medicíny.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace