Nežádoucí, nadměrné ochlupení je jedním z nejčastějších kosmetických problémů. Existuje řada metod na jeho odstranění.
Růst vlasů a chlupů
Na našem těle se nachází kolem pěti milionů vlasových cibulek (folikulů), jsou přítomné již od narození a věkem se jejich počet nemění. U obou pohlaví je jejich počet stejný. Denně vyroste vlas v průměru o 0,35 milimetru. Všechny vlasové cibulky neobsahují vlas či chlup, aktivují se vlivem různých faktorů, a tím se mění charakter a množství chloupků a vlasů na těle. Aktivace například pohlavními hormony v pubertě je patrna zejména u mužů, kde je aktivováno 90 % folikulů. U žen je aktivních jen asi 35 %.
Historie depilace
Snaha zbavit se nadbytečného či nechtěného ochlupení sahá až do doby kamenné. Z tohoto období se dochovaly přiostřené kameny a lastury určené k odstranění ochlupení či zkracování vlasů. Přibližně z roku 1900 př. n. l. pocházejí nálezy měděné škrabky a pinzety, které sloužily coby nástroje primitivní depilace. Egypťané odstraňovali nejen chloupky na těle, ale zakládali si i na hladce oholených hlavách. Vdechli také život prapůvodním voskovým metodám. V arabských zemích se pro změnu používala metoda „bandandoz“, kdy se bavlněnou nití omotanou kolem prstu rychlým pohybem chloupky zachytily a vytrhly.
Proč depilovat
Nežádoucí ochlupení je jedním z nejčastějších kosmetických problémů.
Kult hladkého těla:
Odstraňuje se ochlupení z různých míst, u žen i mužů, a závisí zejména na kulturních zvyklostech dané země. Tyto zvyklosti se v různých historických etapách mění. V dnešní době existuje kult hladšího těla s odstraněním převážného množství ochlupení, ale současně existují revoltující tendence návratu k přirozenosti.
Hirsutismus, hypertrichóza
Z medicínského důvodu se ochlupení odstraňuje při hirsutismu. Hirsutismus znamená růst ochlupení u žen v typicky mužské distribuci. Příčina této poruchy je ve zvýšené tvorbě androgenů a jejich derivátů v těle ženy. Další příčinou nadměrného ochlupení je hypertrichóza. Jde o abnormální zvýšený růst ochlupení na určitém ohraničeném okrsku kůže, může však pokrývat i větší plochu až celé tělo. Jde o vrozené nebo získané onemocnění.
Metody odstranění ochlupení, depilace
Existuje řada dočasných metod odstranění nežádoucího ochlupení nebo alespoň snížení jeho viditelnosti, jako je holení, bělení, vytrhávání (pinzetou, epilačními strojky, voskem) a chemická depilace (krémy). Z dalších metod je to elektrolýza, která má po opakovaném provádění potenciál k trvalému omezení růstu chloupků. Nejefektivnější pro trvalou redukci ochlupení jsou lasery.
Depilace voskem
Při depilaci voskem se odstraní celý chloupek i s kořínkem zhruba na dva až osm týdnů. Jedná se o poměrně bolestivé ošetření, zvláště pro citlivou pokožku. Ideální k odstranění jsou chloupky s délkou 5 milimetrů a odmaštěná, suchá kůže. Vosky se nanáší buď teplé nebo existuje i studená varianta tzv. tuhý vosk. Na vrstvu vosku se přiloží depilační pásek a proti směru růstu chloupku se rychle odtrhne i s voskem s chloupky.
Depilace cukrovou pastou
Obdobně se depiluje pomocí cukrové pasty, což je velice lepivá hmota, ale zároveň soudržná. Tohoto se využívá při depilaci, kdy se po pomalejším nanášení proti směru růstu chloupků rychle strhává ve směru jejích růstu. Efekt depilace voskem či pastou trvá přibližně dva až šest týdnů.
Depilace depilačními krémy
Na jiném principu fungují depilační krémy, které po nanesení na chloupky způsobí jejich chemické rozpuštění.
Depilace strojkem a žiletkou
Odstranění chloupků pomocí strojku či žiletky je rychlá metoda, ale s krátkodobým efektem. Je potřeba používat speciální holící krémy a gely, jinak dochází k podráždění a poranění pokožky. Delší dobu efektu mají epilační vytrhávací strojky. Doba efektu je čtyři až šest týdnů. Někdy po tomto ošetření dochází k zarůstání chloupků, mimo to na některé oblasti se pro svou bolestivost tato metoda nehodí.
Depilace elektrokoagulací jehlou
Ošetření elektrokoagulační jehlou, již patří mezi metody, které by měly redukovat i pozdější růst ochlupení. Princip spočívá v napíchnutí folikulu jehlou a pomocí elektrického proudu dojde k jejímu zničení. Tato metoda se hodí jen na ojedinělé chloupky a je bolestivá a může zanechávat drobné jizvičky.
Depilace ultrazvukem
Existují i speciální pinzety, které pracují na principu ultrazvuku. Při tomto ošetření vznik jizev nehrozí.
Laserová depilace
V současnosti se využívá zejména různých laserů a zdrojů světelného záření, které ovlivňují vlasový folikul.
Depilace laserem má dlouhodobý efekt.
Jde o metody rychlé, je možno ošetření velkých ploch těla a mají potenciál k dlouhotrvajícímu až permanentnímu omezení růstu chloupků s minimálními riziky poškození kůže. Lasery pracují většinou na principu selektivní fototermolýzy, kdy dojde k selektivní absorpci energie laserového paprsku v cílové tkáni (zde je to melanin – pigment), a tím dojde k tepelnému poškození. Nejčastěji se používají lasery, které produkují záření s vlnovými délkami v červeném nebo infračerveném spektru (694 nm rubínový laser, 755 nm alexandritový laser, 800 nm diodový laser).
Režimová opatření před laserovou depilací
Před depilací je vhodné nevystavovat ošetřovanou oblast ultrafialovému záření, neboli neopalovat se. Dále je doporučeno nepoužívat voskovou depilaci, depilaci krémem či vytrhávání pinzetou. Lze použít pouze holení žiletkou. Hodinu nebo dvě před depilací lze na danou oblast nanést anestetický krém.
Bolestivost laserové depilace
Samotné ošetření je jemně bolestivé, zejména na citlivých oblastech, jako jsou bikiny a obličej. Laser samotný má přídatný systém na chlazení povrchu kůže při depilaci.
Díky neustálému vývoji laserů se stává depilace čím dále rychlejší, komfortnější a v neposlední řadě levnější, a tím dostupnější procedurou.
Režimová opatření po depilaci laserem
Ihned po ošetření je oblast mírně začervenalá. Ošetřovanou oblast je nutno chránit před slunečním zářením krémy s UV filtry. Proceduru je potřeba opakovat a to v rozestupu 6–8 týdnů.
Existují i přístroje na principu radiofrekvence a mikrovln.
Autor: MUDr. Kateřina Klauzová, MBA