Video zachycuje třífázové odstranění žilek na nohách v průběhu pěti týdnů, některé z nich již byly pro sklerotizaci hraniční. V první fázi byla provedena sklerotizace, za 3 týdny po ní druhá sklerotizace a první fáze působení cévního laseru na žilky. Za dva týdny proběhl druhý laser. Výsledky před a po jsou patrné i z fotografií. Po zhojení modřin a jizviček po laseru je ve skutečnosti rozdíl stavu před a po ještě patrnější.
Video sklerotizace žilek na nohách a působení cévního laseru ve 3 návštěvách
1. Sklerotizace
Po aplikaci sklerotizující látky aethoxysclerol 0,5% - 1% do viditelných cév v podkoží dojde k uzavření přítoku krve do ní, žilka viditelně vymizí - viz dvojice fotek vlevo (patrná žilka, kterou chceme sklerotizovat) - vpravo. (vymizelá žilka). Céva zanikne a přemění se ve vazivo. Jenom připomeneme, že před sklerotizací je potřeba mít vyšetřený hluboký cévní systém. Režimová opatření po výkonu (oblečení kompresních punčoch a 2 hodiny permanentní chůze bez zastavení) jsou popsána v předchozím textu o sklerotizaci.
Foto 1-8: Vlevo stav před sklerotizací dané cévy, vpravo po vpravení sklerotizující látky do cévy. Na poslední fotografii má lékařka kontrolu, že je v žíle. A to v podobě ze žíly nabrané krve do stříkačky se sklerotizující látkou.
2. Sklerotizace a 1. fáze laseru (za 3 týdny po první sklerotizaci)
Při sklerotizaci se do cév v těle může vpravit pouze omezené množství sklerotizující látky. Abychom "zalepily" všechny cévy, které potřebujeme, je nutné sklerotizaci provádět ve 2 krocích s 3týdenní pauzou.
Foto 9-14: Na sklerotizaci navazuje laserové ošetření drobných cévek, které není možné jehlou zajistit, a to pro velmi malý průsvit.
3. Druhá fáze cévního laseru (za 2 týdny po prvním laseru)
Co je ošetření cévním laserem?
Cévní laser vysílá záření určité vlnové délky, které je pohlcováno krevním barvivem - hemoglobinem uvnitř cév. Záření se mění v tepelnou energii, která cévu uzavře.
Je ošetření cévním laserem bolestivé? Jsou nějaká opatření, které je nutno dodržovat v průběhu ošetření cévním laserem?
Ano, ošetření cévním laserem je na rozdíl od sklerotizace velmi bolestivé, kůže se nedá umrtvit. Záření je na kůži vnímáno jako štípnutí nebo píchnutí. V průběhu zákroku má pacient na očích ochranné brýle.
Jak se kůže po cévním laseru hojí a jaká jsou režimová opatření?
Kůže se hojí strupem, který nesmíme seškrábnout, jinak by na místě seškrábnutí mohla vzniknout jizva.
Co všechno se dá cévním laserem řešit?
Nejen žilky na nohou - tzv. metličky, ale i rozšířené žilky v obličeji, pavoučkové névy, hemangiomy - červená znaménka. Ale také některé vrozené cévní anomálie. Zkrátka vše, co obsahuje červené krevní barvivo, které je schopno záření zachytit a přeměnit na tepelnou energii.
Jaký je efekt zákroku? Je nutné jej opakovat?
U někoho vymizí 30 u někoho až 50 procent cévek. Zákrok je vhodný několikrát po 2-6 týdnech opakovat dle doporučení lékaře.
Foto 15-18: Působení cévního laseru. Hnědé linky jsou hojící se léze po minulém působení laseru.
Foto 19: Závěrečné ošetření po cévním laseru. Po zákrocích je vhodné absolvovat lymfoterapii.
Výsledek série po sobě jdoucích zákroků (stav před a po 7 týdnech od posledního ošetření)
Foto 20-25: Srovnání jednotlivých partií před a po sérii zákroků.
4. Cena zákroku
Sklerotizace:
2x á 2000 Kč = 4000 Kč
Laserové ošetření:
1500 Kč
Přídatné náklady:
Punčochy - cca 300 Kč, masti dle předpisu
P.S.: Zákrok nebyl sponzorován žádnou farmaceutickou společností, dovozcem materiálů korektivní dermatologie, ani žádným lékařským centrem. Byl plně uhrazen vydavatelstvím Babyonline, které pravdivě zaznamenalo všechny aspekty prováděného zákroku.
Provedení zákroku: MUDr. Petra Trojanová, Ph.D.
Pořízení videa: Bc. Andrea Blažková, DiS., vydavatelství Babyonline
Pořízení fotografií: Bratři Smělikovi, Fotostudio 23 pro vydavatelství Babyonline
Autor: MUDr. Jana Martincová