Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Chemický peeling

Chemický peeling je omlazující metoda známá již od starověku, kdy byly na pleť aplikovány výtažky z rostlin. Dnes je k dispozici široká paleta přípravků pro různé problémy, které vás mohou trápit.

Chemický peeling

Co je chemický peeling, na jakém principu působí, co je účelem chemického peelingu?

  • Chemický peeling je omlazující metoda, jejímž základním principem je aplikace enzymu či chemické látky na pleť.

Po aplikaci chemické látky dojde k odloučení zrohovatělých buněk a navození regenerace kůže.

  • Účelem aplikace této látky na pokožku je vyvolání řízeného narušení mezibuněčných spojů, nebo srážení bílkovin.
  • Tato reakce následně vyvolá odlučování zrohovatělých buněk a navození regenerace v kůži i podkoží.

Regenerace kůže po peelingu

Proces regenerace v  kůži začíná od mazových žláz a vlasových cibulek. Nově vytvořené buňky od bazální vrstvy v kůži směrem vzhůru mění svůj vzhled i uspořádání. Jedná se o normalizaci tvorby nových kožních buněk. Je ovlivněn i proces rohovatění buněk (proces keratinizace) a to zvýšenou obměnou zrohovatělých buněk. Dojde i k ovlivnění produkce pigmentu melaninu (melanin je odpovědný za vznik nežádoucích hnědých skvrn na obličeji), který se odstraňuje společně s zrohovatělými buňkami právě po aplikaci chemického peelingu.

Peeling odstraní pigment melanin způsobující hnědé skvrny v obličeji.

V podkoží se zvyšuje počet i kvalita vazivových vláken, dochází ke zmnožení mezibuněčné hmoty a zvyšuje se hydratace kůže a pružnost podkoží.
Všechny tyto děje poznáme na změně celkového vzhledu kůže, která je jemnější, hladší, zářivější,
má zvýšené napětí – působí tedy plněji a dochází ke sjednocení barevného odstínu pleti.

Výsledkem peelingu je hladká, jemná a barevně sjednocená pleť.

Historie chemického peelingu

Již staří Egypťané, Římané i Řekové aplikovali směsi z ovocných šťáv a bylin k odbarvení hnědých skvrn na pleti.  
V roce 1882 byl popsán postup aplikace chemického peelingu u některých látek, které mají schopnost navodit odlučování kožních buněk, i když rozdílnou technikou. Např. právě kyselina salicylová, kyselina trichloroctová a další.

Renesance peelingu nastává v letech 1970-75, kdy američtí profesoři z Princetonu v USA J. Van Scott a Ruyes Yo popsali účinek kyseliny glykolové na kůži nemocného ichtyosou, (jde o vrozené onemocnění s poruchou rohovění kůže).
Můžeme mluvit o nové éře tzv. ovocných kyselin – např. kyseliny glykolové a jiných.

Chemický peeling dle hloubky průniku a délky hojení

Povrchový peeling:
- velmi povrchový peeling postihuje nejpovrchnější vrstvy pokožky
- povrchový hlubší peeling působí na část kůže a dosahuje až rozhraní kůže a podkoží, hojení se pohybuje  do cca 3- 5 dnů

Středně hluboký peeling:
- středně hluboký peeling zasahuje od rozhraní kůže a podkoží až do střední části podkoží, hojení se pohybuje do10 dnů, citlivá a zarůžovělá kůže přetrvává až 6 týdnů

Hluboký peeling:
- hluboký peeling dosahuje až do střední části podkoží, vyžaduje delší dobu pro fázi regenerace, i několik týdnů, zarudnutí a citlivost rovněž přetrvává delší dobu, v současnosti byl nahrazen laser resurfacing metodami

Kdy je vhodné absolvovat chemický peeling?

Mezi obecné indikace chemického peelingu patří:

  • Akné - vždy je třeba brát v úvahu, že do peelingu se lze pustit až ve fázi, kdy je akné ve stabilizované fázi a chemický peeling se tak stává jednou z doplňujících forem léčby akné
  • Větší mazotok, a s tím spojená hrubější a silnější pleť
  • Drobné, ale četné jizvičky po proběhlém akné
  • Projevy stárnutí kůže, drobné vrásky a nerovnosti kůže
  • Projevy hnědavých pigmentací na pleti

Volba vhodného peelingu

Při volbě vhodného peelingu je nutné vycházet z několika velmi důležitých faktorů, které ovlivňují správný výběr peelingu jako je:

  • Věk
    • u mladších žen volíme velmi povrchový nebo povrchový peeling
    • u žen se zralou pletí volíme středně hluboký peeling
  • Pohlaví
    • u mužů volíme středně hluboký peeling
    • u žen začínáme povrchovějším peelingem a postupně zvyšujeme hloubku peelingu
  • Kvalita pleti
    • platí obecné pravidlo: čím citlivější pleť, tím povrchovější peeling
  • Problém, který chceme zvolenou technikou řešit
    • u tohoto faktoru se jedná se o komplexní problematiku, která vyžaduje individuální přístup

Peeling je vhodný u akné, mastné, hrubé pleti, stárnoucí pleti s hnědými pigmentacemi.

Obecně lze říci, že volba typu chemické látky i její koncentrace a pH je závislá vždy na
klinickém stavu pacienta a klinickém obraze každého daného problému, věku, pohlaví, barvě kůže, přípravě před peelingem, technice provedení samotného peelingu i další popeelingové péči.

Látky pro chemický peeling

V zásadě se výběr může zaměřit třemi základními směry, neboť k aplikaci je možné využít tři základní skupiny látek.
První skupinou jsou enzymatické peelingy, druhou skupinou alfa a beta hydroxykyseliny a třetí skupinou je kyselina trichloroctová.

Enzymatický peeling (složení, princip, účinek, opatření po peelingu)

Jeho základní účinnou složkou jsou enzymy, které mají proteolytický účinek (dochází k destrukci struktury bílkovin pomocí enzymů), např. enzym papain z papáji a enzym bromelain z ananasu. Nejde tedy o kyseliny, byť jsou získávány právě z ovoce. Účinnost enzymatického peelingu je omezena jen na povrchovou vrstvu kůže, tzv. stratum corneum.
Zajišťuje snadnější uvolňování již zrohovatělých buněk a přitom nedochází k viditelnému olupování. S narůstajícím počtem enzymů, případně kombinací s vitamíny se zvyšuje účinnost, to již pak není vhodný pro citlivé pleti. Je-li aplikován jen jeden enzym např. papain, ten je možné aplikovat i na citlivou pleť.
V obou případech se nanášejí l x týdně. Více než 6 sezení není doporučováno.
Je důležité upozornit pacienta, že i po tomto typu peelingu je nutná důsledná fotoprotekce, nejlépe ochranný faktor SPF 50+.

Skupina ovocných kyselin (kyselina glykolová, kyselina mléčná a další)

Ovocné kyseliny k peelingu jsou velmi oblíbené a často užívané. Hlavním představitelem této skupiny a nejčastěji aplikovanou kyselinou je kyselina glykolová. Chemicky jde o alfa hydroxykyselinu. Dříve byla kyselina glykolová získávána z cukrové třtiny a nezralých jablek, dnes je již syntetického původu. Je schopna vyvolat v kůži snížení soudržnosti až naprostý zánik mezibuněčných spojů, což vede k odlučování povrchové vrstvy buněk, po němž následuje regenerační, tzv. reepitelizační fáze. Proces buněčné obnovy trvá přibližně 28 dní.

Peeling 70% kyselinou glykolovou Peeling 70% kyselinou glykolovou

Fota: Peeling 70% kyselinou glykolovou.

Peeling 70% kyselinou glykolovou

Čím nižší je pH peelingového roztoku, tím vyšší je jeho účinnost v tkáni. Kyselina glykolová proniká kůží poměrně lehce a rychle, proto je na závěr peelingu nezbytná její neutralizace. Poté musí být obličej ošetřen protizánětlivě, neboť kůže je podrážděná a citlivá a může být snadno osídlena bakteriemi a plísněmi. Pacient se musí velmi důsledně vyvarovat pobytu na slunci a aplikovat ochranné krémy s SPF 50+.

V současných roztocích pro chemické peelingy se používají i  jiné ovocné kyseliny, jde o alfa a beta hydroxykyseliny:

  • kyselina mléčná - má vliv na snížení či vymizení hnědavých pigmentací
  • kyselina mandlová - snižuje produkci mazu, vhodná pro mastnou a aknózní pleť
  • kyselina laktobionová – hydratuje, má antioxidační vlastnosti, vhodná pro pleť citlivou a stárnoucí pleť
  • kyselina salicylová - beta hydroxykyselina proniká do mazových žláz, ovlivňuje proces rohovění, je tedy vhodná nejen pro problematickou pleť, ale je také často využívána jako kombinační kyselina pro jiné chemické peelingy

Součastí některých peelingů může být:

+ kyselina fytová  - redukce tvorby melaninu, antioxidační vlastnosti
+ kyselina azelainová - působí na Propionibacterium acnes (snižuje množství tohoto patogenu v mazové žláze), má protizánětlivý efekt
Tyto kyseliny se nepoužívají samostatně, ale vždy již v originálně připravené kombinaci, čímž se zvyšuje pravděpodobnost zamýšleného ovlivnění daného problému.

Je-li k chemickému peelingu užita kyselina trichloroctová, je docíleno výsledného olupování
kožních buněk jiným mechanismem. Chemickou látkou je navozeno srážení proteinů a následně
odlučování buněk kůže i podkoží. Hloubka působení je ovlivněna použitou koncentrací i počtem aplikovaných vrstev. Použitím tohoto typu látky lze dosáhnout provedení až středně hlubokého peelingu.

  • Jedna kúra obsahuje 4 chemické peelingy. Nejkratší interval mezi jednotlivými peelingy je 1 týden.
  • Jeden terapeutický cyklus obsahuje 3 kúry. Nejkratší interval mezi jednotlivými kúrami je 6 týdnů.
  • Nejkratší terapie tedy trvá 24 týdnů.

Může chemický peeling poškodit? Nežádoucí účinky chemického peelingu

Stejně jako každá jiná látka, může i kterákoliv kyselina používaná k chemickému peelingu způsobit nežádoucí účinky. A to od místních reakcí jako jsou přetrvávající zarudnutí, viditelné rozšířené cévky, hnědavé skvrnky, přes zvýšenou citlivost pleti, vznik cystiček, jizvení až ke vzniku celkové reakce z nadměrného a nežádoucího vstřebání na kůži nanesených látek. Některé z těchto reakcí se projeví ihned během peelingu nebo bezprostředně po něm. Jiné v několika dnech po samotném peelingu. Proto je důležité vyhledat lékaře, odborníka s vysokou erudicí, který výběrem chemického peelingu, přípravou, provedením a následnou péčí minimalizuje vznik těchto nežádoucích reakcí.

Chemický peeling patří do rukou erudovaného lékaře!

V případě ovocných kyselin platí, že při snižujícím se pH roztoku se zvyšuje účinnost peelingu, tedy riziko poškození pleti i výskyt postpeelingových komplikací. Proto rozhodně patří tento typ peelingu do rukou lékaře.
Správný výběr peelingu závisí na problému, který má být ovlivněn (omlazení stárnoucí pleti, akné, hyperpigmentace, jizvy po akné), dále na látce, která byla zvolena (alfa či beta hydroxykyselina nebo trichloroctová kyselina), na její koncetraci, délce působení i na počtu vrstev, které byly naneseny, na intervalu mezi jednotlivými ošetřeními. Také na následné péči včetně důsledné fotoprotekce, která musí být dodržována.
Z výše uvedeného vyplývá, že výběr chemického peelingu, samotné provedení a následná péče jsou úkony, které jsou vymezeny četnými kritériemi a k zamezení vzniku komplikací proto patří do rukou erudovaného lékaře.

Kdy není možné provést chemický peeling? Kontraindikace chemického peelingu

  • Cukrovka na perorálních antidiabeticích a inzulínu
  • Těhotenství a kojení
  • Nádory kůže
  • Záněty kůže
  • Tvorba keloidu (plastické jizvy)
  • Vysoké riziko jizvení
  • Stavy po operačním zákroku v obličeji
  • Stavy po terapii isotretioninem
  • Ozařování u nádorových onemocnění a stav po něm
  • Užívání tetracyklinů, antibiotik a všech léků zvyšujících citlivost kůže na sluneční záření
  • Kouření

Relativní kontraindiakcí, kdy tedy chemický peeling zvažujeme, je hormonální antikoncepce, kouření, diabetes mellitus na dietě, recidivující opary.

Jaká je příprava před chemickým peelingem?

V případě aplikace alfa a beta hydroxykyselin obecně platí, že se vzrůstající koncentrací a klesajícím pH roztoku chemického peelingu se prodlužuje doba přípravy před chemickým peelingem. Aplikují se speciální látky např. s nižší koncentrací ovocných kyselin, které připraví kůži na rovnoměrné pronikání roztoku chemického peelingu. V případě kyseliny trichloroctové  a kyseliny fytové existují roztoky s těmito látkami, které nevyžadují žádnou speciální přípravu pleti před provedením chemického peelingu.

Jaká jsou režimová opatření po chemickém peelingu?

Těchto opatření je několik a každý pacient s nimi musí být podrobně seznámen, neboť jejich nedodržením se zvyšuje riziko vzniku nežádoucích reakcí na pleti.
V první řadě je nutné dodržet následnou péči o pleť, kterou stanoví lékař. Tato péče se odvíjí od údajů, které získal lékař od svého pacienta z odebrané anamnézy. Např. při recidivujících oparech lékař preventivně nasadí virostatika (léky potlačující viry) 1 – 2 dny před výkonem.

Důsledná fotoprotekce platí v případě aplikace všech typů chemických peelingů včetně
enzymatického.

Obličej po chemickém peelingu se doporučuje nadměrně nenamáčet, netřít, nemačkat, neolupovat, neaplikovat pleťové masky, nenosit přiléhavé pokrývky hlavy, které by se dotýkaly čela. V den peelingu nebarvit vlasy a po peelingu se neholit stejně jako neepilovat. V den peelingu a po peelingu až do druhého dne se nedoporučuje nosit jakékoliv šperky a je nutné dodržet dietní režim, pitný režim a vysadit alkohol. Kosmetická péče je možná dle typu peelingu až po ukončení regenerace kůže tedy 1-2 týdny dle typu peelingu.

Fyzická a jiná zátěž po chemickém peelingu

Sportování a jinou fyzickou zátěž je nutné po chemickém peelingu vysadit, zvyšuje riziko nejen podráždění kůže, ale také pravděpodobnost vzniku nežádoucího osídlení pleti bakteriemi či plísněmi.
Sauna a lyžování by se měly v průběhu celého peelingového cyklu zcela odložit, neboť je pleť citlivější a náchylnější ke vzniku nežádoucích reakcí.
Dodržením těchto pravidel se sníží riziko vzniku komplikací po peelingu.

Fotografie: Archív vydavatelství Babyonline

##Lékaři provádějící tento zákrok##

Dermatolovenerologie, Korektivní dermatologie, Praktický lékař

##Pracoviště##: Brno

Dermatolovenerologie, Korektivní dermatologie

##Pracoviště##: Orlová - Lutyně, Karviná - Nové Město, Orlová, Karviná

##Ceník lékařů##

Lékař Cena od Cena do Poznámka
MUDr. Petra Trojanová, Ph.D. 1500 Kč
MUDr. Silvie Rafčíková, MBA 800 Kč
MUDr. Kateřina Klauzová, MBA 1350 Kč

Dobrý den, dlouhodobě se mi loupou rty, ipřesto že si je stale mažu balzamem na rty a vecer sem si nevědomky strhla velky kus na horním rtu přímo veprostřed , okolo toho odlouonuti si to nateklo je to hodne vystouple. Je to uz tak 2 týdny a nechce to zmizet ,ikdyz si to mazu medem ,balzamy... a stale se mi rty olupují ... Zmizne mi to natekle kolem oloupbuteho rtu ? Uz sem stoho docela zoufalá ???? a nějaká rada ,aby se mi rty neolupovaly ? Děkuji za odpověď

Dobrý den,před třemi dny na procházce mě strhl pes na vodítku a po pádu na zem jsem si ztrhla celý nehet na malíčku pravé ruky. Hodně to krvácelo,vyčistila jsem si to a ošetřila , zasypala framykoinem, koupu v heřmánku, mažu černou mastí a přelepuji. Přestalo to bolet, jen pokud se malíčku dotknu, lůžko je nateklé, částečně červené, okolo celého lůžka mě to mokvá, lůžko je na omak mírně pohyblivé. Žiji v zahraničí, u lékaře jsem proto nebyla. Můžete mě prosím poradit jak mám dále postupovat, děkuji. Eva

Dobrý den, dcera již při narození měla plný nosík takových jakoby uhříků. Do roka se většina vyloupala a zbyly velmi málo viditelné tečky- dírky. Jeden pupínek má však dodnes a je docela velký. Má 19 měsíců a dětská doktorka mi s tím neumí poradit. Dá se to nějak řešit? Předem děkuji za odpověď.

##Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky##

##Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky##

##Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky##

Související články

Karboxyterapie je ošetření celulitidy a strií látkou tělu vlastní, CO2, v oblasti břicha, stehen, boků, rukou, podbradku, ale i bércových vředů, lupénky a čerstvě zhojených jizev.

Redpeel a bioredpeel, peeling 70% kyselinou glykolovou následován ošetřením červeným světlem pleť vyhladí, rozjasní, zlepší mikrocirkulaci, novotvorbu buněk, dodá pleti pevnost a pružnost.

Mezoterapie slouží k vpravení účinných látek do kůže, kterými bývá buď vlastní plazma, nebo kyselina hyaluronová, rovněž látka tělu vlastní, pro účely korektivní dermatologie synteticky připravovaná.

Drobné žilky i viditelné žíly na nohách trápí nejednu ženu, některé již od útlého mládí. S věkem se jejich počet násobí. A to až do stadia, kdy se žena stydí své nohy odhalit na koupališti a těmto radovánkám se raději vyhýbá. Přitom je to zbytečné. Řešení nabízí u větších žilek sklerotizace, prováděná kvůli nošení kompresivních punčoch v chladnějším zimním počasí, nebo u drobnějších žilek cévní laser.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace