Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Jablka a recepty z jablek: jablečné palačinky, jablečná bábovka, Waldorfský salát

One apple a day keeps the doctor away! Když jsem si toto přísloví přečetla, užasla jsem. Úplně ne nad samotným příslovím, ale nad mladším synem. Poslední dva až tři roky si vyžaduje každý večer jablko, pěkně nakrájené na měsíčky. Stal se z toho takový rituál. Vzpomínám a nemůžu si vzpomenout, kdy byl naposledy nemocný. Že by to fungovalo? :-)

Jablka

Pravdou je, že jablka jsou úžasným, oblíbeným a žádaným ovocem nabitým mnoha hodnotnými látkami, které podporují naše zdraví. Jsou dostupná vlastně vždy, když na ně jen pomyslíme. V perfektním stavu zůstanou i několik měsíců, respektive pokud jsou skladována v optimálních podmínkách (90 až 95% vlhkost vzduchu a teplota mezi 0 až 5 °C a odděleně od ostatních druhů ovoce a zeleniny). Zralá jablka oplývají šťavnatostí, sladkou, kyselkavou i aromatickou chutí.  Hodí se jak ke sladkým, tak slaným pokrmům, do studené i teplé kuchyně. Mnohdy není potřeba vymýšlet zbytečně složité úpravy. Jednoduše zvítězí křupnutí při zakousnutí do toho kulatého zázraku.

 

Jablka

Plná zahrada jablek. Co teď s nimi?  

Nápad střídá nápad.  Nakonec losujeme. Vyhrály jablečné palačinky, které byly hitem naší kuchyně, když byli kluci batolata. Na druhém místě skončila jablečná bábovka. Bábovka v jakékoli podobě se u nás peče každý týden a nakonec Waldorfský salát. Co to je? Vznik tohoto salátu sahá až do let kolem roku 1893, kdy byl poprvé připraven v Hotelu Waldorf v New York City. Asi měli hromady jablek a taky nevěděli co s nimi. Skládá se z jablek, celeru, salátu, hroznového vína a majonézy. Často je doplňován sušeným ovocem – datlemi, rozinkami nakrájenými na kostičky.  Následuje přesun do kuchyně s košíkem plným jablek a hurá na to.

Jablka

Jablko: co obsahuje a pozitivní účinky jablek

Existuje velké množství odrůd. Podle doby zrání se dělí na jablka letní, podzimní a zimní. Průměrně obsahují až 85 % vody. Energetická hodnota je ve 100 g 175 kJ (42 kcal). V malém množství se v nich nacházejí bílkoviny, lipidy a největší podíl tvoří sacharidy, ze kterých převládá fruktóza, méně sacharóza, škrob, inulin, ale i alkoholické cukry jako inositol, který má antioxidační účinky. 

Jablka jsou výborným zdrojem vlákniny – jak rozpustné tak nerozpustné. Ceněny jsou zvláště z pohledu významného množství pektinových látek, které pozitivně ovlivňují proces trávení. Mají koloidní (tvoří gely) a absorpční vlastnosti. Z jablek se pektin také získává průmyslově a využívá se do různých potravních doplňků či speciální výživy určené pro redukční dietu.  

Obsahují široké spektrum minerálních látek, a to až kolem třiceti. Nejvíce draslíku, ostatní v průměrném množství. Přítomen je i bór, který je nejlepším potravinovým zdrojem v boji proti osteoporóze, dále hořčík, železo, zinek, měď, kobalt a selen. Vitamíny se nacházejí především ve slupce a těsně pod ní. Jsou jimi vitamíny skupiny B, včetně kyseliny listové.  Obsah vitamínu C závisí na konkrétní odrůdě, není v jablku zastoupen rovnoměrně – ve slupce se pohybuje kolem 20 % a u jadřince pouze 1 %.  Mezi ostatní bioaktivní látky patří – karotenoidy, polyfenoly, flavonoidy, flavonoly a rutin, který má celou řadu pozitivních zdravotních účinků - schopnost léčit křehkost krevních kapilár, zvyšuje pružnost cév, snižuje LDL cholesterol, je významným antioxidantem, a s tím souvisí jeho antikarcinogenní účinky. Mimo rutinu i přítomné taniny, třísloviny, sitosterol a další zesilují účinek vitamínu C. Čerstvá jablka obsahují mnoho enzymů, které urychlují metabolické pochody. Z antinutričních látek lze jmenovat purinové látky a kyselinu šťavelovou, kterých ale není mnoho.

Sušená jablka, křížaly jsou oblíbenou formou přírodní konzervace, která významně prodlužuje jejich trvanlivost. Toto ovoce si uchovává i obsah mnoha minerálních látek a vitamínů. Bohužel vitamínu C se výrazně ztrácí. Během dehydratace se může ztratit až o 7/8 množství obsahu vody.  To je důvodem proč mají křížaly výraznější chuť než čerstvá jablka, naopak se zvyšuje obsah jednoduchých cukrů na 100 g. Komerčně usušená jablka mohou a většinou obsahují oxid siřičitý (E220). Tato látka může vyvolávat u citlivějších jedinců nežádoucí reakce (zrudnutí a otok hrdla, svědění úst a pokožky, průjmy, popřípadě astma). Pokud jablka loupeme je dobré slupky usušit a dále využít např. při přípravě čaje.

Jablka

Jablečné recepty

Jablečné palačinky s karamelizovaným jablkem

Rozpis pro 5 porcí (10 – 12 ks) Nutriční hodnota 1 porce: 
Jablečné palačinky: 2053 kJ (488 kcal) 
450 ml mléka polotučného (dle potřeby) 13 g bílkovin 
200 g jemně mleté celozrnné mouky nebo hladké mouky 23 g tuků 
3 vejce 55 g sacharidů
špetka soli  
40 g olej   
skořice mletá  
jablečný (rybízový) džem  
3 jablka (300 g )  
Karamelizované jablko:  
5 jablek  
30 g másla  
3 lžíce cukru  
skořice mletá, hřebíček  
5 lžic zakysané smetany  

Pracovní postup na jablečné palačinky

Vejce rozšleháme s mlékem, osolíme, a postupně přidáváme mouku tak, aby se nám nedělaly hrudky. Pro začátečníky je dobré použít polohrubou mouku a rozhodně nechat těsto odstát alespoň 30 minut. Do těsta přidáme nastrouhaná jablka, důkladně promícháme. Před nalitím na pánev těsto vždy promícháme. Na opékání palačinek je nejvhodnější použít speciální pánev s nízkým okrajem a nepřilnavým povrchem. Nejdříve rozehřejeme pánev, následně olej a poté nalijeme těsto. Palačinky opékáme po obou stranách na malém množství oleje. Olej musí být dostatečně rozehřátý.  Hotové palačinky jemně potřeme jablečným džemem. Při podávání doplníme karamelizovaným jablkem, zakysanou smetanou a strouhanými ořechy.

Pracovní postup na karamelizované jablko

Jablka omyjeme, nakrájíme na kolečka a zbavíme jadřince. V kastrůlku si rozpustíme máslo, přidáme jablka a zasypeme cukrem, skořicí, přidáme hřebíček a opečeme. Cukr se rozpustí, necháme jemně zkaramelizovat a podlijeme malým množstvím vody. Jablka necháme změknout cca 10 minut. Jablka vyjmeme a zbytek tekutiny necháme vydusit. Vytvoříme karamel. Jablka a palačinky jím přelijeme.

Jablečné palačinky s karamelizovaným jablkemJablečné palačinky s karamelizovaným jablkem

Waldorfský salát s jablky

Rozpis pro 2 porce  Nutriční hodnota 1 porce
100 g ledového salátu 1120 kJ (265 kcal) 
150 g jablek nakrájených na proužky 6 g bílkovin 
80 g celeru (řapíkatého celeru) 14 g tuků 
40 g vlašských ořechů 27 g sacharidů
50 g hroznového vína (20 g rozinek)  
50 g jogurtu (majonézy)  
10 g cukru, sůl, ocet  

Pracovní postup

Salát smícháme z listů omytého ledového salátu, na proužky nakrájeného celeru, který si předem podusíme doměkka (nepodcenit, syrový celer může alergizovat!), na proužky nakrájeného jablka a kuliček hroznů (nebo sušeného ovoce – rozinek nebo datlí). Připravíme si dressing z jogurtu, soli, cukru a octu.  Ochutíme jím zeleninu s ovocem a nakonec přidáme nasekané vlašské ořechy.

Waldorfský salát s jablky

Jablečná bábovka

Rozpis na 1 formu (18 ks) Nutriční hodnota 1 ks
3 žloutky 880 kJ (210 kcal) 
1 vanilkový cukr 4,5 g bílkovin 
3 lžíce horké vody 8 g tuků 
120 g moučkového cukru 29 g sacharidů 
100 ml řepkového oleje  
4 jablka (400 g)  
400 g celozrnné a polohrubé mouky (1:1)  
1 kypřící prášek  
200 ml teplého mléka  
3 bílky (sníh)  
3 lžíce kakaa  

Pracovní postup

Žloutky ušleháme s vanilkovým cukrem, vodou a cukrem. Přidáme olej, nastrouhaná jablka, postupně mouku (společně s kypřícím práškem) s mlékem a nakonec vmícháme sníh z bílků. 2/3 těsta vlijeme do vymazané a vysypané bábovkové formy. 1/3 těsta obarvíme kakaem a doplníme do formy. Pečeme ve středně vyhřátá troubě na 170 °C 50 minut.

Jablečná bábovkaJablečná bábovkaJablečná bábovka

Dobrou chuť!

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

„Jen myšlenka na borůvky ve mně probudí chuť na alespoň malé sousto borůvkového koláče. Ta pravá chuť přichází pravidelně, každé léto – cca v polovině července.“ 

Maliny se staly mojí vášní asi před pěti roky. Od té doby se těším, až přijde jejich čas a budu plánovat jejich lov, respektive sběr. Chodit na maliny do lesa je dobrodružství. Přijdete na místo, které bylo v předcházející sezóně velmi štědré, a kde nic tu nic. Nezbývá než se poohlédnout o kus dál. Při samotném sběru je důležité nezpanikařit a nebýt hamižný.

Každý rok se těším na první jahody, ty moravské na trhu a ty české na zahradě. Dozrávání závisí na klimatických podmínkách, tak mi občasné přesuny z východu na západ vyhovují. Prodlouží se tak má sezóna vůně a chutě čerstvých jahod. 

 

 

Své obdivovatele, ženy i muže, si meruňky získaly širokou škálou chutí - od nakyslé až po lahodnou sladkou chuť. Jsou vhodné pro přípravu sladkých dezertů, marmelád, přílohy k masům, např. meruňkového chutney (čatní) nebo dokonce kvalitní meruňkovice. 

 
Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace