Inzerce

Kniha Žena po 40 - zdravý životní styl po 40

Vrásky a stárnoucí pleť

Stárnutí pleti a vznik vrásek je přirozenou součástí života. Kůže mění své vlastnosti. S věkem přibývá vrásek, a to hlavně v obličeji, v dekoltu a na rukou. K jejich odstranění se používá rozličných metod, ale nejdůležitější se jeví právě prevence.

Vrásky a stárnoucí pleť

Co si představit pod pojmem stárnoucí pleť, co se děje s pletí ve stáří

Stárnutí pleti a vznik vrásek je přirozenou součástí života. Postupně s přibývajícím věkem dochází ke změně pleti, dojde ke snížení produkce mazu a vysušování kůže. Dochází ke ztenčení povrchové vrstvy kůže, kůže je křehčí. Kožní buňky zkracují svou délku života a klesá jejich schopnost regenerace. Kůže je propustnější pro různé látky a není schopna udržet správnou hydrataci. S věkem přibývá vrásek hlavně v obličeji, v dekoltu a na rukou. Vrásky se snadněji tvoří na místech, která jsou vystavená vlivům zevního prostředí.

Typy stárnutí kůže

Stárnutí kůže má dvě hlavní složky. První je chronologické (vlastní) stárnutí. Jde o klinické, fyziologické a histologické změny, které vznikají v souvislosti s věkem. Stárnutí začíná dle některých autorů možná již narozením, dle jiných kolem dvacátého roku věku a akceleruje v pozdních dekádách věku. Vlastní stárnutí je geneticky zakódováno.

UV záření způsobuje v kůži nevratné změny.

Druhou složkou stárnutí kůže jsou změny, které jsou způsobeny ultrafialovým zářením (UV) tzv. photoaging. Sluneční záření způsobuje nevratné změny v kožní struktuře. Je prokázáno, že mnoho kožních změn, dříve přisuzovaných stárnutí, je způsobeno právě dlouhodobým působením UV záření. Kůže, která nebyla vystavena slunečnímu záření, má projevy stárnutí mírnější. Vrásky jsou jemnější, mělké, po natažení kůže mizí. Vrásky způsobené chronickou expozicí UV záření jsou trvalé a nemizí po natažení kůže.

Další poškození vzniklá UV zářením na kůži

UV záření není příčinou pouze vrásek, ale mezi další poškození patří změna kvality kůže (ztenčení nebo naopak ztluštění), pigmentace, rozšířené cévky, zvětšení mazových žlázek, zhrubění kůže a kožního reliéfu, vznik různých výstupků (fibromy, seboroické keratózy) a dokonce vznik zhoubných kožních nádorů (basaliomy, spinaliomy, melanomy)

Faktory podílející se na vzniku vrásek

Na vzniku vrásek se podílí i další faktory a to jsou:  hormonální změny, genetické vlivy, poruchy metabolizmu, dehydratace, celková onemocnění a stres.

Věk a lokalizace vrásek

Drobné vrásky na obličeji vznikají již od dvacátého roku věku a to zejména v oblastech s bohatou mimikou, jedná se o vrásky na čele, mezi obočím a jemné vrásky kolem očí. Postupně s přibývajícím věkem dochází k prohlubování nosoretních rýh, vzniku vrásek kolem úst na bradě a pod očima.

Dělení vrásek

Mimické: vrásky, které jsou podmíněné stahem svalů, které jsou pod nimi (vrásky mezi obočím, vrásky na čele apod.)
Statické: vrásky, které jsou podmíněné zejména ochabováním pleti a působením gravitace. (nosoretní rýhy, vrásky pod očima apod.)

Prevence stárnutí pleti

Základní prevencí stárnutí kůže je její ochrana před UV zářením.

Jedním ze základních možností prevence stárnutí kůže je ochrana před UV zářením. Nejvhodněji pomocí aplikace krému s SPF  (sun protecting factor), pomůže i nošení vhodného oblečení (klobouky, trika s ochranným faktorem proti UV záření apod.).

Léčba stárnutí pleti, odstranění vrásek

Mimické vrásky lze omezit aplikací botulotoxinu. Pokud jsou již výrazně hluboké a nemizí při povolené mimice, je nutná kombinace s výplňovými materiály. Vrásky statické se poměrně dobře minimalizující pomocí aplikace výplňových materiálů. Pokud jsou i ty příliš hluboké,  může pomoci plasticko-chirurgický zákrok. Obě skupiny vrásek lze také ovlivnit působením dalších rejuvenačních metod.

Chemický peeling

Jedná se o aplikaci ovocných kyselin (AHA, BHA, PHA) na pleť. Nejznámější a nejpoužívanější ovocnou kyselinou je kyselina glykolová. Získává se z cukrové třtiny. Kyselina glykolová způsobuje rozvolnění a urychlení deskvamace (olupování v podobě šupin) povrchových buněk kůže (keratinocytů), stimuluje regeneraci elastinu a kolagenu. Přispívá k vymizení jemných vrásek a zesvětluje pigmentace.

Výplňové materiály/kožní implantáty na vrásky

Kožní implantáty se rozdělují podle charakteru odbourávání (biodegradabilní, nebiodegradabilní), podle původu (přírodní, syntetické) nebo podle doby trvanlivosti. Mezi vstřebatelné (dočasné) implantáty se řadí kolagen a hyaluronová kyselina. Ve tkáních přetrvávají šest až dvanáct měsíců, organismus je poté vstřebá. Semipermanentní (s prodlouženým účinkem) přípravky jsou ve tkáních přítomny osmnáct až dvacet čtyři měsíců. Implantáty permanentní v kůži přetrvávají trvale. Jsou to různé polymerní gely nebo polymery mikrosfér ve vstřebatelném tekutém základu. Aplikují se jehlou nebo kanylou do střední vrstvy kůže, se snahou vyhladit kožní vklesliny, vrásky a atrofické jizvy, případně navrátit či zvětšit objem měkkých tkání. Mezi kožní implantáty je možné řadit i přenos vlastního tuku eventuálně PRP terapii, neboli aplikaci krevní plazmy. Plazma terapie je jak metodou omlazující, tak je možno z ní vytvořit přírodní výplň, z vlastních tkání.

Botulotoxin na vrásky

Botulotoxin má svou nezastupitelnou roli při ovlivňování dynamických vrásek obličeje. Botulotoxin je neurotoxin produkovaný bakterií Clostridium botulinum. K ošetření botulotoxinem jsou indikovány hlavně mimické vrásky v horní části obličeje. Nejčastěji jsou to vrásky mezi obočím, horizontální vrásky na čele a vějířkovité vrásky u zevních očních koutků. Aplikuje se pomocí tenké jehly. Nástup účinku je do čtrnácti dnů od aplikace a přetrvává tři až šest měsíců.

Lasery a dalších nelaserové technologie na vrásky a stárnoucí pleť

K léčbě kožních známek stárnutí, která zahrnuje ovlivnění vrásek, kožního tonu (zvýší se produkce kolagenu), žilek a pigmentací, se využívá řada různých technologií. Jedná se o lasery (Nd:YAG laser, diodový laser, Er:Glass,  KTP laser, pulzní barvivové lasery, Er:YAG laser, CO2 laser apod.), intenzivní pulzní světla, radiofrekvence i ultrazvuky.

Podkladem jejich fungování je zvýšená produkce a remodelace kolagenu díky aktivaci fibroblastů. Dále pomohou i při odstranění pigmentací a žilek.

Autorka: MUDr. Kateřina Klauzová, MBA

Lékaři provádějící tento zákrok

Dermatolovenerologie, Korektivní dermatologie, Praktický lékař

Pracoviště: Brno

Dermatolovenerologie, Korektivní dermatologie

Pracoviště: Orlová - Lutyně, Karviná - Nové Město, Orlová, Karviná

Ceník lékařů

Lékař Cena od Cena do Poznámka
MUDr. Silvie Rafčíková, MBA 2900 Kč 4800 Kč
MUDr. Petra Trojanová, Ph.D.

Dobrý den, chtěla bych se s Vámi poradit ohledně pigmentových skvrn. Je mi 35, témeř přes celé čelo mám nepravidelnou pigmentovou mapu a zrcadlově i na obou tvářích pokrývající zhruba 1/3 - polovinu tváře- nepravidelně (již několik let i před těhotenstvím). I když v létě pužívám fakt. 50, skvrny vždy v létě více vystoupí. Vím, že jsou různé lasery,.. ale finančně je to docela náročné. Tak jsem chtěla zatím vyzkoušet nějaké krémy či jiné přípravky. A právě na Vašich stránkách mě nadchl test přípravku Medik8 White Balance Click/White Balance Click Oxy-R. Tak jsem se chtěla zeptat, zda byste mi některý z nich doporučila, event. jiný, který opravdu zabírá. Popř. jak dlouho ho používat, zda jen v zimě či celoročně, pod běžný krém (event. pod serum a krém, které běžně používám), popř. jak tyto přípravky kombinovat s běžnou denní kosmetikou. Měl by se faktor 50 používat i v zimě, když pobývám jen ve městě? Moc děkuji za pomoc. Pavla

Dobrý den, v létě mi bude 60, cca od 45 se věnuji omlazování obličeje, nejdřív plastická operace horních i dolních víček, potom botox, méně kys. hyaluronová, nejnověji vlastní plazma. Pleť mám dobrou, na kosmetiku nechodím, ale trápí mě povadající obličej. Na zpevnění dolní části obličeje - kontury, mi byly doporučeny nitě. Ovšem já mám strach z tak invazivního zákroku a taky mi známé říkají, žeaž tak zle to ještě není. Existuje neinvazivní alternativa jako napr. lipolýzové injekce do "syslíků" a pod bradu - vyloženě tukový polštář tam nemám, a nebo jak trochu povytáhnout kontury obličeje bez zavádění nití? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, před mnoha lety se mi udělala plíseň na nohách, došlo i poškození nehtů. Plíseň se vyléčila, ale nehty zůstaly nehezké. Zkusila jsem co se dalo, nic. Nyní jsem douživala lak na kůži Micetal, to mi předepsala má kožní lékařka, protože mi znovu na kůži nohou začala plíseň, mezi prsty praská, loupa se. Plošky nohou jsou jako sloní noha. Nepomohlo to. Už je mi s toho nanic, co by mi pomohlo, mohla byste mi poradit? Dělám si koupele - octové, z listů ořešáku, používám mýdlo se stříbrem, sprej se stříbrem do bot, žehlim si ponožky. Co mám ještě dělat? Roky si nemohu dovolit v létě páskové boty. Moc děkuji za odpověď.

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Na klinice Aesthevita jsem podstoupila browlift a byla jsem moc spokojená jak s přístupem lékařů, tak s výsledkem práce pana doktora Pilky. Takže kdo přemýšlí, na jakou plastickou chirurgii zamířit, tak vřele doporučuji tuto.

 |  09. 03. 2017, 14:23

Zatím nejsou vloženy žádné příspěvky

Související články

Celulitida je estetický neduh projevující se hrbolatou pokožkou především v oblasti hýždí a stehen. Pro svůj vzhled bývá někdy také označována jako „pomerančová kůže“. V odborné literatuře se ještě můžeme setkat s názvy celulita nebo lipohypertrofie.

Kruhy pod očima jsou hlubší vráskou nebo propadem tkáně pod okem. Příčiny kromě genetiky tkví v životním stylu, onemocněních, UV záření. Léčba spočívá buď ve výplni tkáně, jejím zpevnění – vypnutí a projasnění.

Nežádoucí, nadměrné ochlupení je jedním z nejčastějších kosmetických problémů. Existuje řada metod na jeho odstranění.

Rty patří k dominantě každého obličeje, k jeho výrazné struktuře se sexuálním podtextem. Rty jsou jednou z dominant obličeje, který si ženy zvýrazňují.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace